Beton komórkowy Termalica, a także inne jego odmiany, jest jednym z materiałów budowlanych, które w ostatniej dekadzie robią w Polsce oszałamiającą karierę. Choć jest u nas znany od kilkudziesięciu lat, to właśnie ostatnio powoli zaczyna wypierać bardziej tradycyjne materiały. Mimo że ma silnych konkurentów, którymi są choćby tradycyjne cegły ceramiczne, jest jednym z najbardziej rozchwytywanych materiałów do budowy domów. W jaki sposób można go zatem wykorzystać?
Beton komórkowy na ściany
Beton komórkowy jest lekkim, ale jednocześnie wytrzymałym materiałem, który w dodatku łatwo poddaje się obróbce. Proces jego wytwarzania jest także przyjazny dla środowiska, ponieważ nie generuje żadnych szkodliwych substancji. W związku z tym jest jednym z materiałów, do którego należy przyszłość budownictwa.
Szczególnie chętnie beton komórkowy jest wykorzystywany do wznoszenia ścian nośnych. Tutaj przydają się szczególnie własności izolacyjne betonu komórkowego. Dzięki nim można nawet stawiać z jego wykorzystaniem ściany jednowarstwowe, które nie wymagają dodatkowego ocieplenia. To może być spora oszczędność dla każdego, kto planuje budowę domu. Najbardziej wytrzymałe bloczki z betonu komórkowego sprawdzą się nawet w przypadku ścian piwnicznych.
Beton na stropach i we wnętrzach
Beton komórkowy pozwala również zlikwidować mostki termiczne powstające w czasie budowy. W tym celu warto stosować go w nadprożach – najlepiej wybrać nadproża silka. Płyty z tego surowca świetnie nadają się także do wznoszenia stropów – w tym przypadku ich konkurentem są jednak również popularne bloczki stropowe.
Co ciekawe, beton komórkowy może także służyć jako oryginalny materiał do wykańczania wnętrz. Można z niego przygotować oryginalne przegrody, a także skorzystać z płytek z tego materiału, które nadają się na przykład do okładania wanien czy brodzików.