Będąc w sklepie pewnie nie jeden raz zauważyliście olbrzymia ofertę makaronów. Widzieliście wstążki, kokardki, nitki, muszelki czy nawet literki. Teraz oprócz rozmaitych kształtów makarony mogą przybierać różne barwy. Kolorowy może być nawet makaron bezglutenowy. Sklep, którego oferta jest dopasowana do zmieniających się gustów konsumentów na pewno zaopatrzy się w kolorowe makarony. I tutaj nasuwa się pytanie – skąd biorę się te intensywne barwy?

Makarony pszenne i razowe

Makarony pszenne i pełnoziarniste zawdzięczają swoją barwę zbożom, z których powstają. Tak samo, jak w przypadku chleba mamy jasny i ciemny makaron. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że ciemniejsze makarony są zdrowsze. Mają bowiem więcej błonnika i niższy indeks glikemiczny, co sprawia, że sprawia, że są świetnym zamiennikiem zwykłego makaronu.

Z czasem producenci włoskich makaronów np. Morelli zauważyli, że do tych podstawowych dwóch rodzajów makaronu można dodać składniki, które sprawią, że dania będą od razu bardziej kolorowe i ciekawsze. Szczególnie ciekawie wyglądają mieszaniny różnokolorowych makaronów, co często widujemy, gdy kupujemy makaron kokardki. Cena kolorowego makaronu jest najczęściej minimalnie wyższa, ale danie wygląda jak z najlepszej restauracji, więc te kilka złotych więcej to często dobry pomysł!

Makarony kolorowe – skąd biorą swoje kolory?

Żywe i intensywne kolory zawsze przyciągają nasze oko. Tak samo jest w przypadku jedzenia, więc producenci makaronów zaczęli urozmaicać swoje produkty ciekawymi barwami. Aby zmienić kolor wystarczy zabarwić gotowe już ciasto. Kolory makaronu, który widujemy w sklepach to czerń, zieleń, czerwień lub intensywny żółty. Wszystko to za sprawą naturalnych barwników, a dokładniej:

  • atramentu pozyskiwany z kałamarnicy lub mątwy,
  • buraki,
  • pomidory,
  • papryka,
  • kurkuma,
  • szpinak,
  • marchew.

W zależności od intensywności i oczekiwanego efektu w składzie makaronu może znaleźć się kilka przypraw lub pojedyncze składniki barwiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *