Turystyczny i historyczny charakter Krakowa sprawia, że ceny mieszkań w byłej stolicy należą do jednych z najwyższych w kraju. Warto jednak wiedzieć, że na cenę mieszkania wpływają rozmaite czynniki, takie jak dzielnica czy rok budowy, co sprawia, że na zakup mieszkania mogą pozwolić sobie zarówno osoby z mniej zamożne, jak i ci, którzy szukają luksusowego apartamentu w Starym Mieście. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert na krakowskim rynku nieruchomości?

Nowa Huta – najtańsza, Stare Miasto – najdroższe

Osoby znające dobrze Kraków zapewne nie zdziwi fakt, że najniższe ceny mieszkań obowiązują w Nowej Hucie. Według Gazety Krakowskiej, metr mieszkania w tej dzielnicy kosztuje 5000-5200 zł. Warto jednak wiedzieć, że Nowa Huta sukcesywnie się rozwija, zmienia się również jej charakter. Być może za kilka lat po złej sławie nie zostanie nawet ślad, a ceny mieszkań gwałtownie poszybują. Podobne ceny obowiązują w Mistrzejowicach i Bieńczycach. W dzielnicach tych dominuje zabudowa blokowa z lat 70 i jednocześnie silnie rozwija się rynek nowych mieszkań. Wyższe ceny obowiązują w Zwierzyńcu i na Salwatorze, natomiast najdroższe mieszkania znajdują się oczywiście w Starym Mieście. Tutaj cena za metr na rynku wtórnym zaczyna się od 9000 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że ostateczna cena zależy od typu budynku, rodzaju ogrzewania, standardu mieszkania, piętra i otoczenia.

Rok budowy – PRL kontra nowoczesność

Ceny mieszkań na rynku wtórnym są niższe niż ceny mieszkań na rynku pierwotnym, szczególnie, jeśli mieszkanie nadaje się do remontu. Za mieszkanie 35-45-metrowe z dwoma pokojami w bloku z lat 60. trzeba zapłacić trzeba od 200 tysięcy. Niestety, wiele pozornie nowoczesnych mieszkań w blokach z lat 60 wymaga odświeżenia, chociażby wymiany starej instalacji elektrycznej, która często pociąga za sobą konieczność większego remontu. Jeśli interesują nas domy, sprzedaż zaczyna się zwykle od około 700 tysięcy złotych. Tutaj również na ostateczny koszt wpływa dzielnica, metraż oraz rok budowy. Ryzyko wystąpienia ukrytych kosztów sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup nowego mieszkania w nowym budownictwie lub budowy nowego domu. W tym zakresie pomocny może okazać się dobry deweloper, który stanie się przewodnikiem po rynku nieruchomości i pomoże wybrać najlepszy lokal w korzystnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *