Systemy centralnego odkurzania to coraz bardziej znane rozwiązanie w polskich domach. Są one dobrą alternatywą dla klasycznych przenośnych odkurzaczy, które choć tańsze w zakupie, wymagają od użytkowników większego nakładu sił, związanego z przenoszeniem, rozwijaniem kabla czy ciągłymi zmianami worków. Czyszczenie systemu centralnego odkurzania jest bardzo proste. Podpowiadamy, jak to robić skutecznie!

Kanadyjska siła – odkurzacze centralne CycloVac

Już od ponad pół wieku odkurzacze centralne CycloVac, kanadyjskiego giganta tej branży, gwarantują użytkownikom czysty dom małym nakładem sił. Dzięki nim sprzątanie jest szybkie, wygodne, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że staje się przyjemnością. Dodatkowo, obsługa ich jest bardzo intuicyjna, dlatego poradzi sobie z nią użytkownik w każdym wieku.

Kulki do czyszczenia odkurzacza centralnego – gwarant sprawności urządzenia

Zasada działania systemu jest podobna do klasycznego sprzątania przenośnym odkurzaczem. Tu jednak rury podpinane są do specjalnych otworów w ścianach, które łączą je z głównym zbiornikiem. Także i w nich może dojść do sytuacji, w której zbyt duża ilość śmieci, pyłów oraz kurzu zbierze się w jednym miejscu, a moc ssąca nie pozwala na przepchnięcie zanieczyszczeń dalej. Zdarza się jednak to bardzo rzadko, bowiem rury stworzone są ze specjalnych antystatycznych materiałów, które zapobiegają przywieraniu. W takim jednak przypadku z pomocą przyjdą małe gumowe kulki do czyszczenia odkurzacza centralnego, które poruszą cięższe przedmioty i dzięki nim zostaną one wciągnięte do zbiornika. Kuleczek tych można używać wielokrotnie, dzięki temu nie ryzykujemy zepsucia systemu poprzez jego długotrwałe zatkanie.

Regularne oczyszczanie zbiornika

Jeśli zauważymy wyraźny spadek mocy odkurzania, to znak, że nasz zbiornik jest już przepełniony. Aby sprzątanie było efektywne, należy go jak najszybciej opróżnić. Producenci zalecają kontrolę co 3-4 miesiące, wszystko zależy od pojemności na jaką się zdecydowaliśmy. Jeśli będziemy sprawdzać zbiornik regularnie, czynność ta stanie się naszym nawykiem, o którym po pewnym czasie nie będziemy musieli już myśleć. I zaoszczędzi nam to nerwów, gdy znów odkurzacz będzie słabiej ssał.

Wymiana filtrów

Odpowiedzialnym za spadek mocy naszego odkurzacza może być także zapchany filtr. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza z najmniejszych zanieczyszczeń, kurzu i pyłów, które następnie zbierają się na siateczce. Podstawą konserwacji sprzętu jest więc regularne czyszczenie filtra lub wymiana na nowy.

Awaria jednostki centralnej

Bezobsługowe silniki podczas prawidłowego użytkowania, nie wymagają serwisowania. Nie powinniśmy używać ich do sprzątania zanieczyszczeń po remoncie. Zdarza się jednak, że uszkodzimy nasz odkurzacz centralny. Sklep w którym kupujemy części zamienne może doradzić, jak dokonać naprawy, jednak najlepiej zlecić ją profesjonalnemu serwisowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *