Panele tapicerowane to sposób na ciekawą aranżację wnętrza. Takie pokrycie ścian wygląda bardzo oryginalnie i dodaje wyjątkowego klimatu każdemu pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że obite są one tkaninami, a te, jak wiadomo, lubią się brudzić. Podpowiemy więc, jak wyczyścić panele ścienne tapicerowane i sprawić, by zawsze wyglądały jak nowe. Sprawdź!

Wybór materiału

Aby panele tapicerowane zawsze wyglądały jak nowe, warto jeszcze przed dokonaniem ostatecznego zakupu przemyśleć to, z jakiego materiału mają być wykonane. Są bowiem tkaniny, na których widać każdą cząsteczkę kurzu i najmniejsze zabrudzenie. Na szczęście na rynku dostępne są także obicia plamoodporne, które cechują się mniejszą podatnością na pojawienie się plam. Warto więc dokładnie zapoznać się z całą gamą tapicerek. Swoją radą może służyć profesjonalny tapicer. Tychy czy Kraków to miasta, w których z pewnością znajdziemy odpowiedniego specjalistę. Osoba znająca się na rzeczy rozwieje wszelkie nasze wątpliwości i pomoże dobrać idealny materiał dostosowany do naszych potrzeb.

Środki ostrożności

Aby panele ścienne tapicerowane zachowały odpowiedni kształt, należy pamiętać by nie dosuwać do nich zbyt blisko mebli. Takie elementy wyposażenia są dosyć ciężkie, dlatego mogą spowodować trwałe wgniecenia czy załamania. Lepiej więc ustawić je dosłownie kilka centymetrów przed ścianą. Dodatkowo, gdy przysuniemy do paneli np. komodę, istnieje bardzo duże ryzyko pojawienia się zabrudzeń. Niektóre materiały mają także tendencję do zmiany koloru w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli więc za jakiś czas odsuniemy meble, naszym oczom może ukazać się prostokąt w nieco innym odcieniu niż reszta paneli tapicerowanych.

Codzienna pielęgnacja

Po zamontowaniu paneli tapicerowanych, warto pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Najlepiej każdego dnia po prostu je odkurzyć. Dzięki temu usuniemy kurz oraz inne zanieczyszczenia. Dobrze jednak użyć do tego specjalnej miękkiej nakładki. Klasyczna końcówka odkurzacza mogłaby pozostawić mało estetyczne ślady. Urządzenie należy także ustawić na najniższą moc i starać się nie dociskać rury zbyt mocno. Jeśli natomiast obawiamy się, że zniszczymy w ten sposób panele tapicerowane, wystarczy użyć trzepaczki do dywanów. Ten stary i zapomniany przyrząd z pewnością pomoże nam zadbać o wygląd niecodziennego i oryginalnego pokrycia ścian.

Usuwanie małych plam

Małe zabrudzenia wystarczy usunąć z paneli tapicerowanych przy użyciu zwilżonej bawełnianej ściereczki. Jeśli nie ma takiej konieczności, lepiej unikać mocnych detergentów, które mogą odbarwić kolor bądź sprawić, że powstaną zacieki. Należy także uważać, by nie pocierać materiału zbyt mocno, ani nie szorować go ostrą gąbką. Takie działania powodują przetarcia i „kulkowanie” się tkaniny. Jeśli panele wykonane są np. z eco skóry, pomocny może okazać się płyn do naczyń i ręcznik papierowy.

Usuwanie większych zabrudzeń

Mocniejsze i większe zabrudzenia usuniemy natomiast przy użyciu szarego mydła. Jest to dość delikatny środek, dlatego nie powinien zniszczyć struktury paneli tapicerowanych. Ważne jest jednak to, by usunąć całą pianę z powierzchni ściany, jednocześnie nie mocząc jej zbyt mocno w wodzie. Jeśli natomiast plamy dalej nie zostały usunięte, warto skorzystać z pomocy środka do prania mebli tapicerowanych bądź dywanów. W ostateczności można wynająć także specjalistę, który powinien uporać się z takim problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *