Z roku na rok mechaniczne wentylacje stanowią coraz większy odsetek systemów wentylacyjnych stosowanych w domach. Domy energooszczędne wykorzystują rekuperację prawie zawsze, a zbudowanie pasywnego lokum bez rekuperatora jest niemożliwe. W jaki sposób działa rekuperacja i czym ten system wentylacji zaskarbił sobie tak dużą sympatię?
Rekuperator – jak działa?
Sercem systemów wentylacji mechanicznej są rekuperatory, dostępne na https://sklep.mtc.poznan.pl/category/rekuperatory. Ten zaawansowany technologicznie sprzęt, montowany na przykład na poddaszu, wyposażony jest w cztery kanały potrzebne do sprawnego funkcjonowania wentylacji.
Rekuperacja działa w taki sposób, że jednym kanałem zużyte powietrze jest wyprowadzane z domu – do odpływu służą anemostaty, kratki zamontowane w ścianach, innym powietrze – do rekuperatora. Tam zostaje ,,oddzielone od ciepła a następnie drugim kanałem wyrzucone na zewnątrz. Trzeci kanał przesyła powietrze z zewnątrz do rekuperatora, gdzie jest filtrowane i ogrzewane zgromadzonym wcześniej ciepłem, a czwarty kanał aplikuje je do wnętrza domu.
Mechaniczna wentylacja nie bazuje – jak wentylacja grawitacyjna – na sile konwekcji i nie potrzebuje nieszczelności do pełni działania. Zużyte i świeże powietrze nie zostaje ze sobą na żadnym etapie zmieszane, co gwarantuje prawdziwe, dogłębne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Rekuperacja jest procesem w stu procentach mechanicznym, możliwym do kontrolowania przez użytkowników.
Rekuperacja – korzyści dla zdrowia
Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że dobrze przewietrzony dom to dom komfortowy i przyjazny dla zdrowia. Rekuperacja, jak można się domyślić po przedstawieniu sposobu działania, zapewnia wietrzenie na najwyższym poziomie.
Świeżość powietrza to jednak za mało by zamknąć temat korzyści zdrowotnych jakie dają mechaniczne wentylacje, które można nabyć na https://sklep.mtc.poznan.pl/category/rekuperacja. Ten system radzi sobie z tym, z czym nie radziła sobie wentylacja grawitacyjna – nadmierną wilgotnością. Grawitacyjny system wietrzenia potrzebuje do działania nieszczelności i otwartych okien. Jeżeli w zimie zdecydujemy się siłą rzeczy (i pogody) na ich zamknięcie, tak naprawdę nie będzie działać. Dom zbudowany z dbałością o szczelność okien i drzwi staje się wtedy bańką gromadzącą parę wodną, osadzającą się cały czas na ścianach. Efekt? Grzyb po zimie! Grzyby i pleśnie mają tragiczny wpływ na zdrowie. Rekuperatory zapewniają wentylację nawet najbardziej szczelnie zbudowanych domów – koniec z problemem nadmiernej wilgotności.
Kolejna rzecz jakiej nie oferuje wentylacja grawitacyjna to filtrowanie powietrza. W rekuperatorach natomiast zamontowany jest filtr oczyszczający powietrze ze spalin, pyłków, kurzu i roztoczy.
Oszczędność ciepła dzięki systemowi rekuperacji
Rekuperacja to także oszczędność energii cieplnej. Po pierwsze – nie trzeba otwierać okien ani instalować w szczelnych oknach nawiewników wytrącających ciepło. Po drugie – rekuperatory odzyskują dużą część ciepła z wyprowadzanego z domu powietrza i za jego pomocą ogrzewają świeże. Dzięki temu długodystansowo oszczędzamy na odkręcaniu grzejnika w zimne wieczory! W lecie powietrze z zewnątrz jest natomiast schładzane – za wszystkim stoi inteligentny system.
Mechaniczne wentylacje Poznań to świeży dom wolny od spalin, wilgoci i pyłków. Docenią to nie tylko alergicy – zdrowie jest przecież najważniejsze dla każdego z nas! Oszczędność energii cieplnej pozwala zmniejszyć koszty za ogrzewanie, co bez wątpienia również jest warta uwagi zaletą. Budując nowy dom koniecznie postaw na rekuperatory – wentylacja grawitacyjna nie dorasta do pięt nowoczesnemu systemowi!