Kupując rośliny do domu, pierwszym i podstawowym zadaniem, jakie będziemy wykonywać to ich podlewanie. Jest ono bardzo ważne, ale większość właścicieli roślin popełnia kilka błędów, które sprawiają, że ich domowa dżungla nie może osiągnąć swojego potencjału. Aby w domu było zielono, czasem nawet nie trzeba wcale nic podlewać! Mech chrobotek, który jest teraz bardzo popularny w ogóle nie potrzebuje wody, ale co z pozostałymi roślinami? Zobaczmy, jak powinniśmy je odpowiednio podlewać.

Regularnie, ale z głową

Jak już wspomniałam są rośliny, które nie będą wymagały nawadniania np. mech w ramce czy suszone kwiaty, ale poza tymi kilkoma przykładami, podlewanie jest koniecznością. Często słyszeliśmy, że rośliny trzeba bardzo często podlewać, co poniekąd może być racją. Czemu tylko poniekąd? Po pierwsze ważne jest, jaki gatunek roślin podlewamy, ponieważ nie każdy ma takie same wymagania. Niektóre pomiędzy jednym, a drugim dolaniem wody wolą przeschnąć, a inne potrzebują mieć cały czas zwilżoną glebę. W dodatku, te wymagania zmieniają się w zależności od pory roku. W zimę, większość roślin skupia swoją energię na przetrwania przy mniejszej ilości światła, a co za tym idzie nie potrzebuje wody do rośnięcia ani kwitnienia, czyli potrzebuje jej mniej.

Miękka, twarda, przestana, po przegotowaniu – jaką wodą podlewać?

Drugą rzeczą, która sprawia, że podlewanie może nie być bardzo korzystne jest wykorzystanie odpowiedniej wody. Co do tej kwestii możemy wyczytać różne opinie, ale najczęściej pojawiającą się jest ta, mówiąca, że przed podlaniem woda z kranu powinna odleżeć 12-24 godziny.  Jednak w tym przypadku, również dużo zależy od indywidualnych potrzeb rośliny, ale również tego, jaką wodę mamy w kranie.

Co za dużo, to niezdrowo

Na sam koniec, powinniśmy pamiętać, że nie wolno też przesadzać. Jest bardzo mało gatunków, które lubią mieć mokrą ziemię przy korzeniach, ponieważ może to doprowadzić do ich gnicia. Dlatego wybierając doniczki, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy na jej dnie znajdują się otwory.

Podsumowując, wszystkie wymienione wyżej zasady, powinniśmy zapoznać się z potrzebami naszej rośliny, przed jej zakupem, aby móc ją dobrze pielęgnować.