Wykonanie ogrodzenia wokół domu czy na działce nie musi być trudne – czasami wcale nie potrzeba zatrudniania w tym celu fachowców. Najprościej będzie wykorzystać w tym celu siatki ogrodzeniowe. To tani i szybki sposób, by ogrodzić nawet całkiem spory teren. Trzeba ją tylko rozwinąć na odpowiednio osadzonych słupkach ogrodzeniowych. Najbardziej stabilne będą te umieszczone bezpośrednio w gruncie. Jak je zamontować? Podpowiadamy!

Słupki ogrodzeniowe w gruncie – montaż krok po kroku

By samodzielnie zamontować słupki ogrodzeniowe bezpośrednio w ziemi, konieczne będzie trochę pracy i narzędzi. Roboty rozpoczynamy od wykopania odpowiednio głębokiego dołu. Fundament słupków powinien sięgać co najmniej tak głęboko, jak granica przemarzania gruntu. W Polsce, w zależności od regionu, ta głębokość waha się od 80 do 120 centymetrów. Największa jest w południowej Małopolsce i Podkarpaciu oraz na Suwalszczyźnie.

Otwory muszą mieć też odpowiednią szerokość – wystarczy około 25 centymetrów średnicy. Kiedy już przygotujemy wszystkie doły, można zabrać się za przygotowywanie betonu, Warto to zrobić bezpośrednio po wykonaniu otworów w ziemi, zanim dostaną się do nich wody gruntowe lub te z opadów. Ilość potrzebnego betonu można obliczyć, korzystając ze wzoru na objętość walca dla każdego z wykopanych otworów.

Rozwijanie siatki na słupkach – jak długo trzeba czekać?

W otworach osadzamy słupki, zalewając je betonem. Istotne dla wytrzymałości i estetyki naszego ogrodzenia będzie dokładne wyznaczenie ich pionu, nie obędzie się zatem bez poziomicy.

Na kolejny etap prac będziemy musieli chwilę zaczekać. W zależności od warunków atmosferycznych, beton wiąże się od tygodnia do nawet miesiąca. Odczekanie odpowiedniego okresu jest ważne ze względu na naprężenia, jakie będzie wywoływać rozpięta na ogrodzeniu siatka ogrodzeniowa powlekana. Przystąpienie do jej montażu zbyt wcześnie może osłabić konstrukcję.