Sen w okresie letnim jest niestety jest narażony na pewne niedogodności. Podwyższone temperatury nie sprzyjają komfortowi w nocy i niejednokrotnie utrudniają nocny odpoczynek. Przed nadejściem ciepłych miesięcy warto rozważyć zmianę kołdry na nieco lżejszy model. Świetnie sprawdzi się kołdra chłodząca. Warianty okryć letnich możemy spotkać w sklepach stacjonarnych i online. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu kołdry na lato? Odpowiadamy!

Jaką kołdrę wybrać na lato?

Przygotowania łóżka do lata należy zacząć od bazy, czyli kołdry. To jej grubość, a także wypełnienie głównie odpowiada za izolację ciepła. Warianty letnie znajdziemy w różnych rozmiarach. Są również dostępne duże kołdry 200×220. Zwykle decydując się na osobną kołdrę na zimę i na lato, w tym drugim przypadku będziemy sięgać po modele lekkie i cienkie. Już sama niewielka waga kołdry odciąży ciało i sprawi, że nie będzie ono nadmiernie otulone, a tym samym ograniczy wydzielanie potu podczas snu. Jakie modele sprawdzą się najlepiej?

Kołdry puchowe zwykle możemy przeczytać, że są to kołdry uniwersalne. Dlaczego? Są to modele, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu dostosowują się do temperatury pomieszczenia i zapewniają ciału optymalny poziom ciepła zarówno zimą, jak i latem. Spotkać w nich możemy różne wypełnienia, zwykle jest to puch gęsi. Wśród modeli puchowych możemy znaleźć również specjalnie dostosowane do ciepłych temperatur kołdry letnie.

Kołdry z włóknami poliestrowymi – są to lekkie modele, które posiadają strukturę zapewniającą kołdrze lekkość i sprężystość. Będą odpowiednim wyborem dla osób, które nie lubią ciężkiej i przytłaczającej kołdry. Włókna poliestrowe odznaczają się optymalną cyrkulacją, która pozwala na zredukowanie ciepła podczas letniej nocy.

Pokrycie kołdry – ważny czynnik podczas ciepłych miesięcy

Latem nie tylko same wypełnienie kołdry odgrywa znaczącą rolę. Nie bez znaczenia jest samo poszycie. które otula wnętrze. Ważne jest by było ono o jak najniższej gramaturze. Warto rozważyć pokrycia bawełniane, które trwałe, przyjemne w dotyku i dodatkowo przewiewne, co ogranicza gromadzenie się wilgoci. Bawełna często jest spotykana z domieszką bambusa, które razem gwarantują przewiewność i delikatność kołdry. Trafnym wyborem są również pokrycia z mikrofibry, która jest zalecana w szczególności dla alergików. Jest ona bardzo jedwabista w dotyku, a także jest bardzo trwałą powłoką. Odradzamy sięganie po syntetyczne tkaniny, które mogą sprawić, że kołdra będzie zatrzymywać ciepło i doprowadzać do nadmiernej potliwości. Zdecydowanie nie sprawdzą się one latem.