Wśród elektronarzędzi, które znajdują się w domowych warsztatach, możemy znaleźć najróżniejsze sprzęty, takie jak m.in. szlifierki polerskie. Wszystko zależy od tego, w jakie prace był ostatnio zaangażowany ich właściciel. Szczególnie dużo oryginalnych, wyspecjalizowanych urządzeń jest związanych z remontami. Nawet odnowienie jednego pomieszczenia wymaga bowiem sporych nakładów pracy czy też obróbki materiałów, z którymi w innych przypadkach mamy do czynienia raczej rzadko. Dotyczy to na przykład różnego rodzaju klejów, materiałów wykończeniowych, ale także gipsu.

To nim najczęściej pokrywa się ściany czy sufit przed malowaniem. Gips pozwala bowiem na uzyskanie gładkiej powierzchni, będąc jednocześnie materiałem nadzwyczajnie podatnym na obróbkę. By jednak doprowadzić zagipsowane powierzchnie do wymaganej gładkości, trzeba będzie je wyszlifować. Do tego celu nadaje się kilka typów narzędzi. Które wybrać? Jaka szlifierka do gipsu będzie odpowiednia? Przeczytaj nasz poradnik i podejmij dobrą decyzję!

Ręczne szlifowanie gipsu

Sposobem szlifowania gipsu, który nie wymaga angażowania dedykowanego sprzętu, jest ręczne wygładzanie tego materiału. By tego dokonać, potrzebujemy papieru ściernego lub specjalnej siatki ściernej. Ich rodzaje różnią się między sobą gramaturą – najpierw należy korzystać z mniejszej, a wraz ze szlifowaniem z niego większej. Papier lub siatkę umieszcza się na specjalnej pacy, której długość dobiera się odpowiednio do własnych upodobań.

Ręczne szlifowanie gładzi gipsowej odbywa się metodą “na sucho”, która generuje sporo pyłu. Trzeba zatem pamiętać o maseczce ochronnej, a później o delikatnym usunięciu pyłu. Jak można się domyślić, ręczne szlifowanie wymaga sporo pracy, bywa więc męczące. Z pewnością zajmie także więcej czasu niż praca z wykorzystaniem elektronarzędzi.

Jaka szlifierka do gipsu? Oscylacyjna!

Szybszą metodą szlifowania powierzchni jest  oscylacyjna szlifierka do gipsu. To urządzenie o charakterystycznym trybie pracy – jego stopka porusza się bowiem w osi przód-tył. Dzięki temu ma ona niezwykle uniwersalny charakter, może bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca. W przypadku szlifowaniu gipsu nie to będzie jej największym atutem – w przeciwieństwie do szlifowania ręcznego, pozwoli nieco zapanować na kierunkami rozprzestrzeniania się pyłu. Inna sprawa, że sam pył może nadmiernie na niej osiadać, co wpłynie negatywnie na jej wydajność.

Szlifierka do gipsu żyrafa

Za najbardziej wydajny typ szlifierki do gipsu uznaje się szlifierkę na teleskopowym wysięgniku. Jej ważnym atutem jest możliwość szlifowania wysokich ścian, a nawet sufitów. Wystarczy odpowiednio wyregulować długość wysięgnika. Na jego końcu znajduje się część szlifierki, która w największym stopniu wpływa na szybkość pracy – to jej stopa, czyli wymienna tarcza obrotowa. Jej duży rozmiar może umożliwić szlifowanie sporych powierzchni za jednym zamachem, z kolei mniejsze tarcze pozwalają na bardziej precyzyjne ruchy i dotarcie do zakamarków, miejsc, w których sufit łączy się ze ścianami.

Tarcza obrotowa szybko się zużywa, przed pracą z gładzią gipsową warto więc zaopatrzyć się w ich zapas. Wielkość tarczy wpływa też na wagę szlifierki – większymi trudniej manewrować. Najprościej będzie pracować z urządzeniami, których waga nie przekracza czterech kilogramów.

To szlifierka do gipsu typu żyrafa jest zdecydowanie najszybszym narzędziem do ostatecznej obróbki gipsowych powierzchni. Jej atutem jest także możliwość niemal zupełnej redukcji pyłu w pomieszczeniu. Wiele z nich jest bowiem wyposażonych w otwory odsysające pył, który specjalną dyszą jest doprowadzany na drugi koniec szlifierki, który można podłączyć do odkurzacza przemysłowego.

Chcesz poznać inne rodzaje szlifierek? Przeczytasz o nich na https://www.puffa.pl/2021/02/18/szlifierka-szlifierce-nierowna-jaki-typ-urzadzenia-najbardziej-przyda-sie-w-warsztacie/!

One Reply to “Jaka szlifierka do gipsu będzie najlepsza? Wybierz odpowiedni model”

  1. Fajny opis 🙂 Mi najlepiej pracuje się szlifierką żyrafą, a mam już trochę doświadczenia na budowie. Oprócz dbałości o osłony przed pyłem dodałbym jeszcze, że przy pracy z takimi materiałami przydają się kurtki odblaskowe albo inne ubrania ostrzegawcze. Bycie widocznym zawsze się opłaca, już nieraz dzięki temu moi koledzy uniknęli wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *