Producenci oferują nam dzisiaj coraz bardziej rozbudowane akcesoria do klimatyzacji. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup klimatyzatora, warto poznać podstawowe rodzaje tych urządzeń. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać model odpowiedni dla naszego domu lub biura.

Jak działa klimatyzator?

Zadaniem klimatyzacji jest odprowadzenie nadmiaru ciepła z pomieszczenia. Sposób ochładzania powietrza w klimatyzatorze jest podobny do schematu działania lodówki. Miejsce, w którym temperatura powietrza jest obniżana, to parownik – działa tam tak zwany czynnik chłodniczy. Nieodzownym elementem jest również skraplacz oraz wentylator. Klimatyzator można zamontować w dowolnym momencie, również w już wykończonym pomieszczeniu. Może nie tylko ochładzać powietrze, ale także je ogrzewać.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów, które różnią się między sobą konstrukcją i miejscem montażu.

Klimatyzator ścienny

To najpopularniejszy typ klimatyzatorów. Takie urządzenia są często montowane w mieszkaniach, biurach czy pokojach hotelowych, gdzie umieszcza się je bezpośrednio na ścianie. Najczęściej można spotkać klimatyzatory ścienne w kolorze białym, ale są dostępne również w innych barwach. Przy wyborze miejsca na montaż tego typu urządzenia trzeba pamiętać o tym, by nie kierowało powietrza bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu.

Klimatyzator kasetonowy

Jest montowany w konstrukcji sufitu podwieszanego. To rozwiązanie stosowane najczęściej w biurach. Klimatyzator kasetonowy łatwo dopasować do wnętrza, dzięki lokalizacji w okolicach sufitu powietrze jest rozprowadzane równomiernie wzdłuż ścian. Takie urządzenia należą do klimatyzatorów o największych możliwościach technicznych.

Klimatyzator konsolowy

Montowany na poziomie podłogi, w dolnych częściach ścian. Skutecznie ochładza, ale i nagrzewa powietrze. To urządzenia stosowane często w niskich pomieszczeniach, gdzie nie da się skorzystać na przykład z klimatyzatora ściennego. Nadmuch powietrza znajduje się w górnej części urządzenia.

Klimatyzator okienny

Najprostszy z rodzajów klimatyzacji. Wyróżnia się niezbyt skomplikowanym montażem w oknie budynku.To rozwiązanie często stosowane na przykład w sklepach. Dziś klimatyzatory okienne są jednak używane coraz rzadziej. W porównaniu do innych urządzeń klimatyzacyjnych charakteryzuje je dość głośna praca.

Klimatyzator kanałowy

Umieszczany w stropie pomieszczenia, na zewnątrz widoczne są tylko kratki nawiewne. Nadaje się do klimatyzowania dużych pomieszczeń, charakteryzuje się cichym działaniem. Jego zaletą jest dokładne rozprowadzanie schłodzonego powietrza we wnętrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *