Ostatni rok pokazał ludziom na całym świecie, jak ważna jest dezynfekcja. Środki do dezynfekcji są z nami już na co dzień – nosimy je przy sobie dokądkolwiek się wybieramy. Czy mamy jednak ogólnie pojęcie o tym, co znajduje się w składzie tych środków i które z nich działają najskuteczniej? Zapewne nigdy nawet się nad tym nie zastanawialiśmy. Oprócz tego, że przed wejściem do sklepu zawsze stoi urządzenie do dezynfekcji, to jeszcze w środku panuje ogromny wybór kieszonkowych środków do dezynfekcji, a wszystkie wyglądają tak samo. Skąd wiedzieć, na który warto się zdecydować? Sprawdź! 

Artykuły do dezynfekcji – który jest najskuteczniejszy?

Dziś wiemy jak ważne jest posiadanie przy sobie płynu czy innego środka służącego do dezynfekcji, chętnie korzystamy także ze specjalnych urządzeń. Warto używać ich choćby w komunikacji miejskiej czy na otwartych przestrzeniach. Dlaczego? Ponieważ skutecznie hamują transmisję wirusów i rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Dezynfekcja opiera się również na likwidacji grzybów, bakterii i sporów. 

Jeśli chodzi o to, jaki środek do dezynfekcji wybrać, by działał możliwie jak najefektywniej, najpierw należy zwrócić uwagę na jego skład. Powszechnie wiadomo, że najskuteczniejsze płyny do dezynfekcji rąk powstają na bazie alkoholu. Nie wystarczy jednak jego niewielki dodatek – by środek był skuteczny, musi zawierać co najmniej 60% alkoholu w składzie. Należy również wziąć pod uwagę inne aspekty, takie jak:

  • Zapach – płyny do dezynfekcji mają zazwyczaj charakterystyczny, mocno alkoholowy zapach. Choć jest to uzasadnione i całkiem normalne, może niestety zniechęcać do regularnego stosowania. Jeśli bardzo przeszkadza Ci zapach alkoholu na dłoniach, wybierz płyn dezynfekujący, który w składzie posiada również substancje zapachowe. Nie tylko tłumią alkoholową woń, ale także pachną – kwiatowo, owocowo, w zależności na to, na jaki środek się zdecydujesz.
  • Skuteczność działania – tradycyjne mydło jest w stanie pokonać aż 10 razy mniej bakterii, niż płyn dezynfekujący o najmocniejszym działaniu. Dlatego warto zawsze mieć go przy sobie! Działa ekspresowo, ponieważ w mniej niż pół minuty. Jest bezpieczny w stosowaniu również dla dzieci, dzięki czemu jako mama możesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie przeniesie zarazków np. do buzi. 
  • Konsystencja – ten aspekt płynu do dezynfekcji odnosi się raczej do naszej wygody, niż skuteczności. Aby używało się go przyjemnie, warto zwrócić uwagę, by nie był zbyt rzadki. Gęstsza formuła żelu sprawi, że płyn będzie aplikować się wyjątkowo łatwo. Istnieją nawet dezynfekujące pianki, na które powinny zdecydować się osoby o delikatnej skórze, skłonnej do alergii.