Otwarte przestrzenie, wysokie ściany, duże okna, surowe wykończenie – to podstawowe cechy mieszkań industrialnych, czyli loftowych. Są to zazwyczaj przestronne pomieszczenia, dość ciemne, które wymagają kilku źródeł światła. Za pomocą odpowiednio dobranych lamp, możemy wprowadzić do tego surowego wnętrza odrobinę ciepła i przytulności, a także elegancji. Jakie oświetlenie sprawdzi się w mieszkaniach loftowych?

Minimalistyczna forma oświetlenia

Wybierając lampy do industrialnego mieszkania, pamiętajmy o minimalistycznej i surowej aranżacji wnętrza. Oświetlenie, tak jak i reszta dodatków, powinno nam się kojarzyć z lampami fabrycznymi, studyjnymi oraz reflektorami. Lampy loftowe powinny być geometryczne, wyglądające na prowizoryczne, ale jednocześnie designerskie i nowoczesne. Świetnie sprawdzą się ciekawe modele, stworzone wyłącznie z kabla i “gołej” żarówki. Największą popularnością cieszą się jednak lampy metalowe, z czarnym, półkolistym kloszem, które mają całkowicie industrialną, surową formę.

Materiały i kolorystyka industrialnych lamp

Lampy industrialne to przede wszystkim lampy metalowe, szklane oraz drewniane. Królują kolory czarne, białe, złote oraz miedź. Powierzchnia lamp może być zarówno błyszcząca, jak i matowa. Świetnie prezentują się również przezroczyste klosze (np. lampa szklana kula), które uwydatniają żarówkę. Tak samo dobrze sprawdzą się, metalowe lub druciane, abażury przypominające klatkę. Mosiężne kinkiety podwieszone pod sufitem dopełnią surową, ale elegancką, aranżację.

Rodzaje lamp, które sprawdzą się w lofcie

W wysokich pomieszczeniach loftowych dobrze sprawdzą się lampy wiszące, najlepiej na długim przewodzie lub nawet łańcuchu. Możemy umieścić je na różnych wysokościach, aby oświetlić konkretne miejsce w mieszkaniu i wyznaczyć strefy. Świetnym uzupełnieniem będą proste, wysokie, stojące lampy postawione w kącie lub obok kanapy czy fotela, oraz surowe kinkiety przy suficie. Dobrze będą wyglądać przede wszystkim te, których żarówki możemy skierować w różnych kierunkach, zapewniając maksymalne doświetlenie przestrzeni.

Dekoracyjne żarówki do industrialnych lamp

Charakterystyczne dla oświetlenia loftowego jest eksponowanie żarówek. Wszystkie wspomniane wyżej ażurowe lampy oraz przezroczyste klosze wymagają odpowiednich elementów. Świetnie sprawdzą się żarówki dekoracyjne, stylizowane na styl retro. Mają wyjątkowy kształt, żółte zabarwienie, a także pogrubiony żarnik, co sprawia, iż wyglądają bardzo oryginalnie i designersko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *