Kurtka ocieplana ostrzegawcza to idealne rozwiązanie dla osób pracujących jesienią oraz zimą na zewnątrz. Najczęściej z tego typu ubrań korzystają pracownicy budowy czy specjaliści zajmujący się renowacją nawierzchni. Dzięki nim każda z osób może czuć się bezpiecznie i wykonywać swoją pracę w należytych warunkach. Jednak czy kurtka ostrzegawcza bomber to jedyne rozwiązanie na chłodniejsze pory roku? Sprawdź!

Odblaskowe okrycia wierzchnie – na co możemy się zdecydować?

W sklepach z artykułami BHP znajdziemy zarówno kurtki, jak i kamizelki odblaskowe. Kraków to miasto, w którym nie brak marketów oferujących tego typu asortyment. Cieplejsze okrycia wierzchnie sprawdzą się głównie w okresie jesienno-zimowym. Wówczas w cenie jest gruby, ocieplany materiał. Kurtki ostrzegawcze zazwyczaj posiadają grubą warstwę ocieplenia. W specjalistycznych sklepach z odzieżą odblaskową znajdziesz też modele, od których w razie potrzeby można odpiąć jedną z warstw ocieplających.

Zwykła lekka kamizelka może okazać się wystarczająca jedynie latem. We wrześniu bądź październiku najlepiej natomiast zaopatrzyć pracowników w ocieplane okrycia, takie jak wspomniane wcześniej kurtki, bluzy czy polary.

Jest jednak jeszcze jedna możliwość. W roli odzieży roboczej znakomicie sprawdzają się bowiem ocieplane bezrękawniki ostrzegawcze. Poliestrowy, jaskrawy materiał z taśmami ostrzegawczymi jest w takim wypadku najczęściej podbity pikówką. Ocieplaną kamizelkę można zarzucić na bluzę czy polar, to popularne rozwiązanie zwłaszcza jesienią

Jakie cechy powinna posiadać ostrzegawcza odzież pracownicza?

Odzież odblaskowa dla pracowników powinna być przede wszystkim trwała i mocna. Dzięki temu nie będzie się niszczyć, a tym samym posłuży zdecydowanie dłużej. Dodatkowo każdy powinien posiadać ubrania w odpowiednim rozmiarze. Złe dopasowanie sprawi bowiem, że wykonywanie poszczególnych czynności może okazać się trudne i mało komfortowe.

Jeśli odblaskowe ubrania są potrzebne do pracy zawodowej – na przykład na budowie, przy robotach porządkowych czy na stacji benzynowej – trzeba kupić profesjonalną odzież ostrzegawczą. A to oznacza ubrania zgodne z przepisami. W tej kwestii najważniejsza jest zgodność z normą EN ISO 20471, która w Polsce i Europie definiuje wygląd ubrań o podwyższonej widzialności.

Pierwsza sprawa to odpowiednia barwa. Kamizelka odblaskowa, podobnie jak kurtka ostrzegawcza, powinna mieć kolor żółty, czerwony lub pomarańczowo-czerwony. Warto przy tym pamiętać, ż przyjęło się, iż kamizelka odblaskowa na budowie jest pomarańczowo-czerwona. Żółte kamizelki na budowie zakładają inspektorzy nadzoru budowlanego.

Kolejna sprawa to powierzchnia odblasków oraz kolorowego, fluorescencyjnego tła. Zgodnie z przywołaną normą, ubrania ostrzegawcze dzieli się na trzy klasy. Klasa pierwsza zapewnia ochronę podstawową, klasa trzecia – najwyższą. Przy klasie pierwszej minimalna powierzchnia tego fluorescencyjnego materiału to 0,14 m2, a odblasków – 0,10 m2. To oznacza dwa metry bieżące taśmy o szerokości 5 centymetrów.

Ubrania klasy trzeciej muszą mieć już 0,80 m2 tak zwanego widzialnego tła i 0,20 m2 odblasków. W związku z tym muszą się na nich znajdować 4 metry taśmy ostrzegawczej. Najwyższy poziom ochrony wiąże się również z obecnością długich rękawów bądź nogawek. W związku z tym kamizelki spełniają wyłącznie wymagania klasy pierwszej lub drugiej. Kurtka ostrzegawcza może jednak z powodzeniem funkcjonować jako odzież klasy trzeciej.

Gdzie kupić kamizelkę odblaskową?

Odzież ostrzegawczą najlepiej nabyć w profesjonalnym sklepie z artykułami BHP. W sieci znajdziemy wiele tego typu miejsc, dlatego w większości przypadków nie powinniśmy mieć większych problemów z jej zakupem.  Dodatkowo zakupy w sklepach internetowych najczęściej wyróżniają się niższą ceną niż te w sklepach stacjonarnych.

Czy w Polsce trzeba mieć kamizelkę odblaskową?

W Polsce kamizelkę odblaskową muszą mieć pracownicy, którzy wykonują zadania w pobliżu dróg i ulic. Wszelkie prace w pasie drogowym wymagają odzieży ostrzegawczej. Kamizelki odblaskowe lub kurtki będą potrzebne również operatorom tak zwanego ciężkiego sprzętu, na przykład na budowach.

W ubrania odblaskowe powinni być także wyposażeni pracownicy, którzy w czasie pracy mogą zahaczyć o wystające elementy konstrukcyjne. Kamizelki odblaskowe są również obowiązkowe przy pracy na wysokościach. Do tego korzystają z nich osoby zatrudnione na stacjach benzynowych czy lotniskach, a także pracownicy kolei.

W Polsce nie trzeba mieć kamizelki odblaskowej w samochodzie. Mimo to za jej brak może Cię jednak czekać mandat. Trzeba ją bowiem obowiązkowo założyć przy wysiadaniu z samochodu na drogach szybkiego ruchu. Na wypadek awarii warto mieć ją zatem pod ręką. Pamiętaj też, że kamizelki odblaskowe są wymagane dla kierowców poruszających się po drogach wielu europejskich państw, m.in. sąsiadujących z Polską, takich jak Czechy, Niemcy, Litwa czy Słowacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *