Mech do domu to sposób dekoracji wnętrz, który cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Zielone ściany zdobią prywatne mieszkania, firmowe biura, a także gabinety kosmetyczne i fryzjerskie. Dlaczego mech we wnętrzach zyskuje sobie kolejnych zwolenników? Poznaj jego największe zalety.

Mech chrobotek – dekoracja do każdego wnętrza

Do wykonywania dekoracji na ścianach używany jest najczęściej mech chrobotek. Z biologicznego punktu widzenia jest on porostem, jednak dzięki zastosowaniu specjalnych substancji można z niego wykonywać trwałe dekoracje we wnętrzach. Proces stabilizacji sprawia, że taki „mech” nie wymaga właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zielonych wzorów na ścianach nie trzeba podlewać, ponieważ mech stabilizowany został wprowadzony w stan podobny do hibernacji. Tego typu dekoracje nie wymagają również światła, nawet bez niego zachowują swój wygląd i strukturę.

Dzięki takim cechom mchu stabilizowanego ozdoby wykonane z tego materiału nadają się do każdego pomieszczenia. Można je umieścić nawet w słabo oświetlonych wnętrzach z małymi oknami, jak również tam, gdzie światło słoneczne nie dociera w ogóle – na przykład w niewielkich łazienkach czy przedpokojach. Trzeba tylko pamiętać, by nie instalować dekoracji z mchu w pobliżu kaloryferów, wtedy bowiem mogą zacząć usychać.

Nie musisz się przejmować wysoką wilgotnością w łazience po kąpieli. Mech uwielbia wilgoć, dlatego nie straci swojej wyjątkowej zielonej barwy w tym pomieszczeniu. 

Mech przyjazny alergikom

Niewątpliwie największą zaletą ozdób z mchu stabilizowanego jest ich oryginalny i efektowny wygląd. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na takie dekoracje mogą sobie pozwolić nawet gospodarze domów zamieszkiwanych przez alergików. Mech stabilizowany jest bowiem antystatyczny – nie przyciąga zatem kurzu. 

Mech chrobotek – wygłuszenie wnętrza 

Za pomocą paneli z tą rośliną można również wyciszyć pomieszczenie. Mech świetnie wygłuszy hałaśliwego sąsiada lub ruchliwą ulicę, która przebiega tuż za ścianą naszego mieszkania. Dzięki temu możesz zyskać jeszcze więcej prywatności i świętego spokoju, jeśli mieszkasz w bloku i masz za ścianą głośnych sąsiadów. 

Naturalny wskaźnik wilgotności powietrza 

Mech chrobotek utrzymuje swoją idealną formę w pomieszczeniach między 40 a 60% wilgotności – czyli optymalna wilgotność, jaka powinna być w domu. Jeśli wilgotność powietrza jest poniżej 40%, wtedy mech chrobotek zaczyna wysychać i twardnieć. Przez co nie wygląda już aż tak atrakcyjnie. 

To znak dla Ciebie, że w pomieszczeniu jest za sucho. Wtedy warto zainwestować w nawilżacz powietrza, aby przywrócić optymalną wilgotność. 

Naturalny filtr powietrza 

Mech chrobotek potrzebuje dużo wilgoci, aby móc pozostać w niezmienionej formie. Dlatego, kiedy wchłania wilgoć, to przy okazji filtruje powietrze. Dzięki temu możesz cieszyć się chociaż trochę zdrowszym powietrzem w swoim mieszkaniu. 

Roślina dla osób zapracowanych 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, mech nie potrzebuje szczególnych warunków, aby pozostać w idealnej formie. Jeśli nie masz czasu na pielęgnację lub po prostu zapominasz o podlewaniu, to mech chrobotek jest idealnym rozwiązaniem. Bez podlewania, przycinania, nawożenia – te procesy odchodzą w zapomnienie, kiedy masz w pomieszczeniu zieloną dekorację wykonaną z mchu. 

Idealna dekoracja niezależnie od koloru wnętrza 

Chodzi tu w szczególności o kolory, jakie dominują w Twoim mieszkaniu. Oczywiście zielony mech króluje. Jednak jeśli stwierdzisz, że ta barwa nie będzie współgrała z innymi dodatkami, postaw na inne kolory. Na rynku możesz znaleźć mech w kolorze niebieskim, czerwonym, pomarańczowym, fioletowym czy nawet czarnym. Skomponuj idealną ozdobę i spraw, że pokój będzie oryginalny i zjawiskowy. 

Różne formy dekoracji z chrobotkiem w roli głównej

Z chrobotkiem możesz eksperymentować na różne sposoby. Chcesz dużą zieloną dekorację? Nie ma problemu. Wybierz ściany lub panele ścienne wykonane z naturalnego mchu. Sprawią, że wprowadzisz naturalność do wnętrza. 

To dla Ciebie za dużo? Pomyśl o obrazie na ścianie. Połącz mech z roślinami stabilizowanymi, które pozostają w zniszczonej formie przez długie lata i zawiesić go nad sofą w salonie lub nad łóżkiem w sypialni. 

Jeśli takie opcje Cię nie zainteresowały, to mam dla Ciebie jeszcze inne propozycje. Z mchu można wykonać piękny napis np. love, family lub home. Pięknie będzie się prezentował na stoliku lub na szafce przy telewizorze. Inną opcją jest mech w formie 3D w kształcie kuli. Możesz go włożyć np. do doniczki i cieszyć się wiecznie żywą rośliną. 

Ostatni pomysł od nas to mech w szklanym wazonie. Ciekawie go zaaranżuj, dodaj kamienie, ziemię, inne rośliny i gałązki i ciesz się piękną i oryginalną dekoracją. Możesz być pewny, że takiej kompozycji nie znajdziesz u nikogo innego. 

Mam nadzieję, że tymi dzięki tym argumentom jesteś już przekonany, że warto zakupić mech chrobotek do wnętrza. Będzie nie tylko wpływał dobrze na zdrowie i komfort całej rodziny, ale także spełni funkcję dekoracyjną. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *