Nowoczesne wnętrza często wyróżniają się jasnym i spójnym układem, ale przy okazji surowym stylem. Jak ocieplić pomieszczenie i nadać mu nieco bardziej przytulnego charakteru? Ciekawym i coraz popularniejszym pomysłem jest mech w domu. Zielone powierzchnie są nie tylko innowacyjną dekoracją, ale też ekologicznym rozwiązaniem, które pomaga wygłuszyć pomieszczenie. Na jaki rodzaj mchu się zdecydować? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą dokonać odpowiedniego wyboru.

Zielona ściana – jak zrobić, co ją wyróżnia?

Mech na ścianie to efektowne rozwiązanie wizualne. Zielone ściany pomogą ożywić dom czy mieszkanie. Posiada on jednak również kilka innych właściwości. Stworzone z niego kompozycje oczyszczają powietrze. Spreparowany mech, z którego wykonuje się dekoracje, jest też antystatyczny – dzięki temu nie zbiera kurzu.

Wbrew pozorom mchu nie trzeba również szczególnie pielęgnować. Przy wyborze ściany, na której chcemy go zamontować, warto tylko pamiętać, że nie lubi zbyt dużej ilości promieni słonecznych. Poza tym nie wymaga większej pielęgnacji, nie trzeba go podlewać. W dodatku jest trwałym rozwiązaniem – ściana z mchu pozostanie piękna i zielona przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Jak ją zrobić? Najlepiej zdecydować się na usługi wykwalifikowanej firmy, która ułoży mech dokładnie w taki sposób, jaki sobie wymarzyliśmy.

Rodzaje mchu na ściany

Ostateczny wygląd ściany z mchu będzie zależeć przede wszystkim od materiału, na jaki się zdecydujemy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mchu wykorzystywanego przy produkcji zielonych ścian.

Chrobotek reniferowy

To właśnie chrobotek reniferowy najczęściej gości na polskich ścianach. W stanie naturalnym występuje w Europie, Azji i obu Amerykach, najbardziej pospolity jest jednak na półkuli północnej. Rośnie także w Polsce, gdzie jest objęty częściową ochroną. Nazwa chrobotka jest związana z tym, że stanowi on jedno z głównych źródeł pokarmu reniferów. Nie ma się czemu dziwić – porasta duże obszary tundry, którą przemierzają te ssaki.

Chrobotek na ściany jest dostępny w pięciu podstawowych wariantach:

  • chrobotek premium – wyróżnia się zbitą strukturą, daje efekt gęstej, bujnej roślinności;
  • chrobotek trawiasty – sprawi, że nasza ściana będzie wyglądać jak świeżo przystrzyżony trawnik;
  • chrobotek basic – opcja dla tych, którzy oczekują bardziej pierzastego mchu;
  • chrobotek flexy – gęsty mech na giętkim podłożu, można go używać na powierzchniach o różnej strukturze, także wklęsłych lub wypukłych;
  • chrobotek piksel – mech na małych, samoprzylepnych kostkach, z których można układać własne kształty.

Poszczególne panele z chrobotka różnią się nie tylko strukturą – na rynku dostępna jest szeroka paleta barw, w jakiej mogą być wykonane dekoracje z mchu. Można się zdecydować nawet na takie, które wcale nie będą zielone.

Mchy leśne

Drugim najczęściej spotykanym wariantem dekoracji z mchu są tak zwane mchy leśne, czyli po prostu fragmenty runa zebrane w europejskich lasach. Wśród nich można wyróżnić trzy najpopularniejsze:

  • mchy leśne płaskie – jednorodne i płaskie panele z ciemnozielonego mchu;
  • mchy poduszkowe – to poduszki z mchu o jajowatym kształcie;
  • mchy prowansalskie – najbardziej włochate panele wyróżniające się głęboką, ciemną zielenią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *