Spawalnictwo skrywa przed laikami wiele sekretów. O ile chyba każdy słyszał termin ,,migomat” – choćby w kontekście zapotrzebowania na specjalistów od MIG/MAG na rynku pracy – tak mało kto wie o co w zasadzie chodzi. A do MIG i MAG dorzućmy jeszcze TIG! Czym się różni spawanie MIG od MAG i TIG? Przeczytaj nasz krótki artykuł!

Czym się różni spawanie MIG od MAG?

Najpopularniejszym sprzętem jaki możemy podziwiać na spawalni są spawarki migomatowe. Za pomocą prądu obsługujący migomat generuje łuk elektryczny pomiędzy drutem spawalniczym – tak zwaną elektrodą topliwą – a tym co jest spawane. Prąd dochodzi do metalu przez miedzianą końcówkę. Drut się topi, a gdy łuk energii ,,pójdzie dalej” zastyga – efektem jest spaw. 

O co chodzi z nazwami? W procesie spawania uczestniczy gaz osłaniający łuk, drut i stopiony metal przed dostępem tlenu. MIG oznacza Metal Inert Gas, a MAG to Metal Active Gas. Różnica jest więc w rodzaju użytego gazu osłonowego – niereaktywnego bądź reaktywnego chemicznie. Jakie ma to znaczenie? Różne gazy wykorzystuje się do spawania różnych metali.

Dlaczego migomat jest tak popularny?

Skoro wiadomo już czym się różni spawanie MIG od MAG i o co chodzi z najpopularniejszą techniką spawania, czas wyjaśnić skąd ta popularność się wzięła. Rzecz leży przede wszystkim w uniwersalności takiej metody. Umiejętne dobranie materiałów spawalniczych pozwala na spawanie w zasadzie wszystkich metali oraz ich stopów. Uniwersalność idzie w parze z wydajnością i ekonomicznością – prędkość spawania jest duża, a materiały do spawania niedrogie. MIG/MAG da się z powodzeniem zastosować w różnego rodzaju konstrukcjach, także tam gdzie trzeba łączyć elementy o różnych grubościach. Uniwersalność wyjaśnia z pewnością wieczne nienasycenie migomatowcami rynku pracy!

Spawarki półautomaty są także wygodne. Możliwe jest spawanie w każdej pozycji, obserwując równocześnie łuk elektryczny oraz stopiony metal (tak zwane ,,jeziorko spawalnicze).

MIG/MAG pozwala uzyskać świetnej jakości spawy przy niewielkich odkształceniach, ale wiele zależy tutaj od umiejętności dzierżącego sprzęt. Spoiny migomatowe bywają porowate, są podatne na rdzę i wymagają odpowiedniego przygotowania brzegów elementów przed rozpoczęciem spawania.

Spawanie TIGiem – na czym polega?

Zacznijmy od podobieństw – tak jak w migomatach, tak i spawarka TIG (Tungsten Inert Gas). bazuje na łuku elektrycznym. Drugie podobieństwo – występowanie gazu osłaniającego łuk i materiał przed tlenem. W TIGU są to tylko gazy obojętne, czyli te co przy technice MIG.

Różnica? Tak jak przy MIG/MAG mieliśmy do czynienia z topiącym się drutem – elektrodą topliwą – tak tutaj elektroda jest nietopliwa, wolframowa. Zamiast tworzyć spaw ze stopionego drutu topiony jest sam spawany materiał.

Metoda TIG jest jeszcze bardziej uniwersalna, ale równocześnie trudniejsza i droższa. Jeśli chodzi o jakość spoiny, potencjał TIGu jest jeszcze wyższy niż migomatu – nie występuje tutaj domieszka ,,obcych” materiałów. W razie konieczności można jednak taką domieszkę zastosować, podając drut spawalniczy do stopienia ręcznie. Ponadto, podczas spawania TIGiem unikamy rozprysku. Te zalety idą w parze z mniejszą wydajnością spawania. 

Która metoda jest lepsza – MIG/MAG czy TIG? Nie sposób rozstrzygnąć – zarówno migomaty jak spawarki TIG, dostępne na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-spawarki-elektrodowe-mma, znajdują swoje zastosowania. To którą metodę wybrać zależy od spawanego materiału, oczekiwanego efektu i umiejętności spawacza. Spawarki dla tych metod różnią się parametrami ale nie faktem, że kupując je trzeba stawiać na sprawdzonych producentów!

Skoro już wiesz, czym różnią się poszczególne metody spawania, sprawdź jak dobrać osprzęt do spawania metodą MMA – https://www.gorlice.info.pl/2020/12/01/spawanie-metoda-mma-jak-prawidlowo-dobrac-sprzet/!