Jakościowy sen jest podstawą produktywności. Żeby organizm mógł dobrze funkcjonować konieczna jest regeneracja. Ale jak można ją zapewnić, kiedy nie możemy się wyspać? Jeśli materac jest odpowiedni, powinniśmy rozważyć zmianę poduszki. Przyjrzyjmy się rodzajom poduszek dostępnym na rynku.

Poduszki puchowe

Poduszki puchowe są jednym z najczęściej wybieranych modeli. Są szeroko dostępne na rynku i występują w wielu rodzajach. Poszczególne warianty różnią się od siebie kształtem, znajdziemy m.in. poduszki 50×70, 50×60 czy 40×40, ale przede wszystkim wkładem. Ich wypełnienie może stanowić wkład z wyspy bawełnianej, puchu gęsi czy kaczki, a także mogą być to połączenia np. puch gęsi z piórkami puchowymi.

Poduszki syntetyczne – antyalergiczne

To produkty antyalergiczne, w których znajdziemy wypełnienia tj. włóknina termozgrzewalna, włókna poliestrowe silikonowane czy kulki DREAMBALL. Natomiast pokrycie najczęściej jest wykonane z mikrofibry. W poduszkach przeznaczonych dla alergików, często stosowane są dodatkowe technologie, które mają umożliwić im bezpieczniejszy sen. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • gęsto splecione mikrowłókna uniemożliwiające dostanie się do wnętrza poduszki mikroorganizmów,
  • kanaliki regulujące przepływ powietrza zapewniające odpowiednią cyrkulację, które dodatkowo zapewniają zdolność do szybkiego wysychania poduszki,
  • zastosowanie tkanin pokryciowych, które nie sprzyjają rozwojowi bakterii i drobnoustrojów.

Poduszki z pierza, czyli powrót do przeszłości

Ten typ poduszek to najbardziej klasyczna wersja zagłówka używana od wielu lat. Dawniej to tylko one wchodziły w grę, gdyż są dużo łatwiejsze w obróbce niż sam puch. Ich główną zaletą jest to, że przez długi czas potrafią zachować pierwotny kształt i nie zmniejszają swojej objętości. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje pochodzenie powinny być często wietrzone.

Poduszki półpuchowe

Od poprzedników różnią się oczywiście wkładem, który nie jest jednoskładnikowy. W tym przypadku mamy połączenie puchu z pierzem. Główną różnica pomiędzy nimi jest waga. Poduszki, które zawierają pierze są również delikatnie twardsze i mniej elastyczne. Warto pamiętać, że puch i pierze może uczulać.

Poduszki piankowe – antyalergiczne

Ten typ poduszek zawiera wypełnienie z pianek, które są bardzo sprężyste i dopasowują się kształtem to ułożonego na nich ciała. Najczęściej są to pianki termoelastyczne bądź lateksowe. Te poduszki są określane jako specjalistyczne, gdyż w optymalny sposób podpierają kręgi szyjne i zapewniają odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas snu.