Dawniej przeznaczenie salki katechetycznej było zupełnie inne niż obecnie. Kiedyś w takim pomieszczeniu odbywały się lekcje katechezy. Obecnie religia jest nauczana w szkole, a salka katechetyczna jest wykorzystywana podczas przygotowywania dzieci i młodzieży do przyjęcia sakramentów świętych. Jak powinno wyglądać wnętrze takiego pomieszczenia? Podpowiadamy!

Salka katechetyczna – liczne obrazy na ścianach

Zapewne każdemu z nas salka katechetyczna kojarzy się z mnóstwem malowideł sakralnych zawieszonych na ścianach. Z pewnością znajdują się tam obrazy drogi krzyżowej oraz dzieła, przedstawiające Serce Pana Jezusa. Obrazy religijne to jedyne malowidła wiszące na ścianach tego pomieszczenia. Oczywiście w niektórych salkach można dostrzec także obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz liczne dzieła z wizerunkami najróżniejszych świętych postaci. W niektórych parafiach funkcjonują także grupy apostolskie prowadzące wraz z dziećmi warsztaty, na których to maluchy rysują obrazki na podstawie poznanych fragmentów Pisma Świętego. Takie dzieła także można zauważyć na ścianach salki katechetycznej.

Wiele stolików i krzeseł

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w niektórych miejscowościach prężnie działają grupy apostolskie. Starsi przedstawiciele takich grup zazwyczaj czytają fragmenty Pisma Świętego młodszym kolegom. Zazwyczaj wybierane są przypowieści z uwagi na ich lekki charakter i przystępny przekaz. Aby możliwe było prowadzenie takich warsztatów w salce katechetycznej, powinny znajdować się w niej liczne krzesła i stoliku, na których to dzieci mogą z zaangażowaniem wykonywać przepiękne rysunki.

Projektor do oglądania filmów

Podczas przygotowywania młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania, bardzo często kapłan pyta nastolatków czy wiedzą kim były święte osoby, które mają zostać patronami młodzieży. Większość dzieci odpowiada, że nie wie. Wówczas kapłan, który chce nieco urozmaicić spotkania do bierzmowania, może włączyć film biograficzny, opisujący historię danego świętego. Jest to jednak możliwe jedynie wtedy, gdy w salce został umieszczony projektor. Dlatego też większość takich pomieszczeń posiada takie urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *