Zielone ściany, to nic innego jak dekoracja ścienna, polegająca na pokryciu jakiejś przestrzeni, np. filarów czy całego przedpokoju, mchem. Mamy do wyboru stworzenie dużej przestrzeni pokrytej mchem lub tylko niewielkiej dekoracji. W formie płaskiej lub trójwymiarowej, wszystko zależy od naszej wyobraźni, szczególnie że dostępne są mchy na giętkim podłożu. Wystarczy więc ułożyć kępki w nieregularne lub geometryczne kształty. Tak właśnie powstają obrazy z mchu.

Jak stworzyć obraz z mchu?

Duży lub mały obraz wykonany z mchu dekoracyjnego będzie nietuzinkową dekoracją, która szczególnie dobrze prezentuje się na, coraz popularniejszej, białej ścianie. Możemy umieścić go w salonie, przedpokoju, sypialni czy nawet eleganckiej łazience.

Będziesz potrzebować:

Paneli samoprzylepnych z kępkami mchu, najlepiej w różnych odcieniach, aby nasz obraz wyglądał jak najbardziej naturalnie. (Do małych dekoracji najbardziej polecane są panele “piksel”, w formie samoprzylepnej pianki o formacie 10×10 cm.)

Obramowania, najlepiej drewnianego, ponieważ świetnie komponuje się z zielenią, jednak może być również z innego tworzywa, a nasz roślina w innych kolorach. Nasza rama musi jednak posiadać plecy, abyśmy mogli przykleić do nich kępy mchu. * Innym sposobem będzie przymocowanie samoprzylepnych paneli do ściany a wokół nich samej ramy.

Wykonanie:

Układamy zakupione panele z mchu w wybrany kształt i obraz, nie odklejając zabezpieczenia taśmy. W tym kroku możemy jeszcze dokonywać zmian.

Za każdym razem gdy odklejamy zabezpieczenie taśmy, przyklejamy panel do pleców ramy lub ściany, na której wcześniej znaczymy ołówkiem, gdzie znajdzie się obraz.

Wypełnioną mchem ramę, wieszamy na gwoździu bądź mocnej taśmie dwustronnej, zależnie od wielkości i ciężaru naszego dzieła.
Jeśli panele przyklejaliśmy bezpośrednio do ściany, musimy przykleić do niej również naszą ramę, aby wszystko złożyło się w jedną całość.

Zalety posiadania obrazów z mchu

Zielone obrazy z naturalnego mchu mają bardzo wiele zalet, nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych. Uzupełniają minimalistyczny i nowoczesny styl wnętrza, szczególnie jeśli nasze pomieszczenie ma białe, puste ściany. Mech na ściany jest całkowicie naturalny i ekologiczny, a także hipoalergiczny. Oczyszcza powietrze filtrując je i pochłaniając toksyny. Tworzy również świetną barierę akustyczną i wycisza pomieszczenie. Sprawdzi się w salonie, biurze czy nawet pokoju dziecięcym. Zmniejsza także ryzyko rozprzestrzenienia się ognia, ponieważ jest całkowicie ognioodporny. Ma bardzo korzystny wpływ na naszą koncentrację i samopoczucie.

Jak dbać o zielone dekoracje?

Obrazy z mchu stabilizowanego nie wymagają czyszczenia w normalnych warunkach użytkowania, ponieważ posiadają właściwości antystatyczne. Jeśli jednak dojdzie do zakurzenia, np. podczas remontu, najlepiej usunąć zanieczyszczenia miękką miotełką lub sprężonym powietrzem. Istotne jest, aby mchu nie podlewać, ani nie spryskiwać wodą lub jakimikolwiek innymi substancjami czyszczącymi czy płynami, ponieważ może mu to zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *