Odzież odblaskowa  pozwala zachować bezpieczeństwo w miejscach, w których nasze zdrowie może być szczególnie zagrożone. Z tego względu jest bardzo ważnym elementem ubioru dla niektórych osób. Przepisy BHP narzucają noszenie odblasków w przypadku wykonywania określonych zawodów oraz czynności. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej, kto powinien zdecydować się na ubrania ostrzegawcze.

Bezpieczeństwo dzieci to podstawa

Nie ma konkretnej ustawy, która by określała nakaz noszenia odzieży odblaskowej przez dzieci. Jednak z uwagi na ich bezpieczeństwo rodzice małych pociech powinni zdecydować się na zaopatrzenie dzieci w dodatkową ochronę. W szczególności małe dzieci, które dopiero zaczynają wracać same ze szkoły do domu. Dla dzieci szczególnie polecamy kamizelki, które są najczęściej wybieraną opcją dla młodych uczestników ruchu. Dobrym rozwiązaniem na wiosnę, będzie również bluza odblaskowaDzieci będą jeszcze bardziej się wyróżniać, a neonowe kolory są w modzie, dlatego powinny chętnie przystać na taką propozycję.

Odzież ostrzegawcza a praca

Odzież odblaskowa często jest bezpośrednio kojarzona z osobami wykonującymi roboty na drodze. Jest to błędny trop ponieważ według przepisów BHP, każda osoba, która wykonuje swoją pracę w warunkach ryzyka dla życia i zdrowia powinna taką odzież w pracy posiadać. Zazwyczaj zapewnia, ją pracodawca jednak nie w każdej pracy jest to standardem są to np. kurtki odblaskowe. Osoby, które do swojej pracy potrzebują odzieży ostrzegawczej to m.in. kierownicy ruchu, osoby pracujące przy bezpośrednim, wzmożonym ruchu drogowym oraz osoby zagrożone kontaktem z niebezpiecznymi przedmiotami.

W tym artykule uwzględniliśmy dwie sytuacje, gdzie powinna oraz musi być zastosowana odzież odblaskowa. Osoby wykonujące swoją pracę w niebezpiecznych, zagrażających ich życiu warunkach są obowiązane do jej noszenia przez odpowiednie regulacje. Dzieci nie mają obowiązku noszenia kamizelek czy bluz jednak bardzo zachęcamy rodziców do chronienia swoich pociech w ten sposób.