Odzież odblaskowa pozwala zachować bezpieczeństwo w miejscach, w których nasze zdrowie może być szczególnie narażone na niebezpieczeństwo związane z brakiem odpowiedniej widoczności. Z tego względu jest bardzo ważnym elementem ubioru dla osób zatrudnionych na wielu stanowiskach. Przepisy BHP narzucają noszenie odblasków w przypadku wykonywania określonych zawodów oraz czynności. Noszenie odblasków nie jest jednak jedynie wymogiem związanym z wykonywaniem pracy. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej, kto powinien zdecydować się na ubrania ostrzegawcze na drodze.
Bezpieczeństwo dzieci to podstawa
Nie ma konkretnej ustawy, która by określała nakaz noszenia odzieży odblaskowej przez dzieci. Jednak z uwagi na ich bezpieczeństwo rodzice małych pociech powinni zdecydować się na zaopatrzenie dzieci w dodatkową ochronę. W szczególności trzeba zadbać o małe dzieci, które dopiero zaczynają wracać same ze szkoły do domu.
Dla dzieci szczególnie polecamy kamizelki, które są najczęściej wybieraną opcją dla młodych uczestników ruchu. Dobrym rozwiązaniem na wiosnę będzie również bluza odblaskowa. Dzieci będą jeszcze bardziej się wyróżniać, a neonowe kolory są w modzie, dlatego powinny chętnie przystać na taką propozycję.
Gdzie pieszy musi nosić odblaski?
Ogólnie rzecz biorąc odzież odblaskowa dla dzieci nie jest obowiązkowa. Ale w konkretnych sytuacjach może się taką okazać. Każdy pieszy musi bowiem nosić odblaski, kiedy porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym. Jeśli więc dzieci w takich warunkach na przykład wracają ze szkoły, muszą mieć na sobie co najmniej jeden odblask. Jako że najmłodsi mogą zapominać o opaskach czy przywieszkach, najlepiej będzie wyposażyć ich we wspomniane odblaskowe kamizelki, a zimą w kurtki ostrzegawcze.
Za brak odblasków po zmroku poza terenem niezabudowanym grozi kara. Mandat za brak odblasków wynosi 100 zł. Do jego wystawienia uprawniona jest policja.
Czy kierowca musi mieć kamizelkę odblaskową?
W niektórych przypadkach za brak ubrań ostrzegawczych mogą zostać ukarani również kierowcy. Co do zasady, w Polsce kamizelki ani inna odzież odblaskowa w samochodzie nie jest obowiązkowa. Kierowca musi mieć natomiast kamizelkę odblaskową, kiedy wysiada z auta poza terenem zabudowanym po zmroku. W myśl przepisów staje się bowiem wówczas pieszym, a o jego obowiązkach w takich sytuacjach wspominaliśmy przed chwilą.
Kierowca nawet za dnia potrzebuje kamizelki odblaskowej wówczas, gdy opuszcza pojazd na drodze szybkiego ruchu – autostradzie lub drodze ekspresowej. Ten sam obowiązek dotyczy zresztą pasażerów samochodu. Warto więc mieć ten ostrzegawczy element ubioru w czasie podróży. To zabezpieczenie na wypadek awarii. Rozstawienie trójkąta awaryjnego nie wystarczy.
Odzież ostrzegawcza a praca
Odzież odblaskowa często jest bezpośrednio kojarzona z osobami wykonującymi roboty na drodze. Według przepisów BHP lista takich pracowników jest dłuższa. Zgodnie z nimi każda osoba, która wykonuje swoją pracę w warunkach ryzyka dla życia i zdrowia, powinna taką odzież w pracy posiadać.
Osoby, które do swojej pracy potrzebują odzieży ostrzegawczej to m.in. kierownicy ruchu, a także wszystkie osoby pracujące bezpośrednio przy drodze. Chodzi o robotników drogowych wykonujących prace remontowe, ale nie tylko. Ubrania odblaskowe muszą zakładać także pracownicy pomocy drogowej, którzy udzielają pomocy kierowcom po awarii samochodów czy wypadku.
Obowiązek noszenia odzieży ostrzegawczej spoczywa jednak również na pracownikach, którzy poruszają się w pobliżu pojazdów poza samymi drogami. I tak kamizelki odblaskowe muszą zakładać m.in. pracownicy stacji paliw, którzy pomagają przy tankowaniu. Odblaskowe elementy zobaczymy również na ubraniach pracowników kolei czy lotnisk.
Zgodnie z przepisami BHP ubrania ostrzegawcze są wymagane również dla operatorów maszyn, tzw. ciężkiego sprzętu, i ludzi pracujących w ich pobliżu. To więc obowiązek dla wielu budowlanców.
Na wszystkich stanowiskach, na których wymagana jest odzież ostrzegawcza, obowiązują przepisy związane z wykorzystaniem odzieży ochronnej. Oznacza to, że pracownikom musi je nieodpłatnie zapewnić pracodawca. Ubrania powinny być dostosowane do stanowiska i pory roku. Mogą więc być to kurtki odblaskowe, kamizelki, spodnie ostrzegawcze, a nawet czapki.
Podsumowanie: kto musi nosić odzież ostrzegawczą na drodze?
Osoby, które wykonują swoją pracę w niebezpiecznych, zagrażających ich życiu warunkach, są zobowiązane do noszenia odzieży ostrzegawczej przez odpowiednie regulacje. Podobnie z pieszymi i kierowcami – w określonych sytuacjach. Dzieci nie mają obowiązku noszenia kamizelek czy bluz, jednak bardzo zachęcamy rodziców do chronienia swoich pociech w ten sposób.