Wszystkim, którym zależy na komfortowym śnie, rozwoju i zdrowiu dziecka, na sercu powinno także leżeć dobranie dla swojej pociechy odpowiedniego posłania. Jego bardzo ważną częścią jest natomiast pościel dla dziecka. Z tego powodu należy odpowiednio dobrać wielkość poszewki, co wydaje się dość łatwe, ale także wybrać materiał, który nie będzie w żaden sposób podrażniał wrażliwej skóry pociechy. A to wydaje się już nieco trudniejsze. Na rynku znajdziemy bowiem pościele dla dzieci wykonywane z najróżniejszych materiałów: od włókien poliestrowych, przez tkane z lnu, po materiały tworzone z bambusa. Mimo to na rynku niezmiennie królują materiały bawełniane. Tyle tylko, że bawełna bawełnie nierówna – z tego surowca przygotowuje się różne tkaniny. Która najlepiej sprawdzi się jako pościel dziecięca? Sprawdzamy!

Jaka pościel dla dziecka? Najważniejsze zalety bawełny

Bawełna pozostaje najpopularniejszym materiałem na pościel z kilku powodów. Jednym z ważniejszych jest jej duża dostępność i niezbyt wygórowana cena. Podstawowe wersje bawełnianych pościeli, podobnie jak bawełniane ubrania, są rozwiązaniem na każdą kieszeń. Swoje robi także szerokośc wzorów, czy to pościel dziewczęca czy dla dorosłych. 

Poza tym jednak bawełna ma także kilka zalet użytkowych. Wykonywane z niej tkaniny są miłe w dotyku. To naturalny materiał, będzie więc bardziej przyjazny dla skóry niż różnego rodzaju syntetyczne włókna. O bawełnianą pościel łatwo również w odpowiedni sposób zadbać. W przeciwieństwie do niektórych materiałów można ją bowiem często prać i to w relatywnie wysokiej temperaturze. Naturalne właściwości bawełny pozwalają także na efektywne oddychanie skóry, co w przypadku pościeli dla dzieci jest szczególnie istotne.

Rodzaje bawełny pościelowej

Bez względu na to, czy interesuje nas pościel z flamingami, czy z innymi zdobieniami, decydując się na bawełnianą pościel dla dzieci możemy wybierać wśród kilku rozwiązań. Jakie są rodzaje bawełny pościelowej?

Co najmniej przez kilka miesięcy w roku dzieciom będzie niezwykle wygodnie pod pościelą przygotowaną z bawełny flanelowej. Taki komplet najlepiej sprawdza się zimą, kiedy zapewnia przyjemne ciepło przez całą noc. To pościel bardzo miękka, która nie będzie powodować u dzieci podrażnień – bez obaw można się w nią wtulić. Do tego umożliwia cyrkulację powietrza. 

Najlepszym wyborem na lato dla wielu osób bywa z kolei satyna bawełniana. Wykonane z niej pościele będą niezwykle lekkie. Ich atutem jest także przyjemny chłód, który odczuwa się, gdy ciało ma bezpośredni kontakt z materiałem. Nie jest polecana na zimę, jest bowiem śliska i dzieci mogą mieć z nią wówczas problemy, łatwiej się odkrywać. Jaka pościel dla dziecka na lato? Satynowa na pewno sprawdzi się gdy jest ciepło.

Najpopularniejszym rodzajem bawełnianych materiałów na pościele pozostaje jednak kora. Bez względu na to, czy interesuje nas pościel dla dzieci 100×135 cm, czy też mniejsze modele, taki typ bawełny będzie standardowym i wystarczającym rozwiązaniem. Nadaje się do użytku przez cały rok, a charakterystyczna, porowata struktura kory pomaga skórze oddychać. Jej atutem jest także niska cena.

Jaka pościel dla dziecka które nie lubi kory? Poważną alternatywę dla niej w ostatnich katach zaczyna stanowić dżersej. W przeciwieństwie do kory powierzchnia pościeli z dżerseju jest gładka, co może spodobać się bardziej wrażliwym dzieciom. Zachowuje także jej zalety, a zatem jest przewiewna. Wykonuje się ją z dzianiny, warto jednak pamiętać, że częste pranie może ją lekko skurczyć.