Zazwyczaj dosyć rzadko udajemy się na plebanię. Jest to jednak konieczne w momencie, kiedy potrzebujemy uzyskać od księdza zaświadczenie dotyczące przyjęcia Chrztu Świętego czy też sakramentu bierzmowania. Najczęściej takie dokumenty są nam potrzebne, aby móc wziąć ślub kościelny czy też, by móc zostać rodzicem chrzestnym. Czego możemy się spodziewać odwiedzając plebanię? Jak wyglądają wnętrza pomieszczeń, których gospodarzem jest ksiądz? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Najczęściej występujące dekoracje na plebanii

Odwiedzając plebanię zapewne większość z nas oczekuje, że po przekroczeniu progu tego budynku ukaże nam się widok balustrad udekorowanych pozłacanymi ornamentami czy też inne drogocenne dekoracje. Rzeczywistość jednak wygląda nieco inaczej. Na ścianach salki katechetycznej możemy zauważyć obrazy drogi krzyżowej przedstawiające mękę Pańską. Bardzo często na plebanii znajdują się malowidła przedstawiające serce Pana Jezusa. Obrazy religijne stanowią większą część dekoracji znajdujących się w domu księdza. Oprócz tych wyżej wymienionych, z pewnością znajdują się tam także obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Z pewnością w każdym wnętrzu na plebanii umieszczone są malowidła sakralne.

Jakie jeszcze obrazy posiadają księża?

Oprócz obrazów przedstawiających Świętą Rodzinę, na plebanii możemy także dostrzec malowidła, na których znajdują się inne święte osoby. Wśród nich z pewnością dostrzeżemy obraz Jana Pawła II, czy też Świętej siostry Faustyny, zwany obrazem miłosierdzia. Równie często na plebaniach umieszczany zostaje obraz Matki Teresy czy świętego Antoniego. Warto jednak wiedzieć, że najwięcej malowideł przedstawia Jezusa, Jego Matkę oraz Józefa.

Podsumowanie

Bardzo często, wbrew powszechnej opinii, wnętrza plebanii mają bardzo skromny i surowy wystrój. Brak w nich wszelkiego rodzaju pozłacanych ornamentów czy też drogocennych dekoracji. Jedynymi elementami ozdobnymi są najczęściej figurki osób świętych oraz obrazy znajdujące się na ścianach. Malowidła mogą być wielobarwne, co nieco ożywia wygląd pomieszczeń znajdujących się w budynku plebanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *