Wąż to bardzo istotny element każdego odkurzacza, również instalacji centralnej. Pozwala przesuwać się sukcesywnie po całej powierzchni mieszkalnej, aby oczyścić ją z wszystkich zabrudzeń. Im dłuższy wąż i większy jego zasięg, tym mniej gniazd ssących musimy przygotować w domu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje węży do odkurzaczy centralnych? Poznajcie je!

Jaką długość wybrać?

Wyróżnić można kilka długości węży, które oferują producenci. Najczęściej wskazują oni możliwość wyboru węża o długości siedmiu, dziewięciu, dwunastu, a nawet piętnastu metrów. Niektórzy na specjalne zamówienie tworzą nawet osiemnastometrowe produkty. Jak zostało już wspomniane – im większy zasięg, tym mniej gniazd ssących, co przekłada się na prostotę instalacji, którą zalecają producenci. Z drugiej jednak strony – im mniejszy wąż, tym łatwiej nim manewrować, a w trakcie użytkowania nie plącze się między nogami. Najpopularniejsze odkurzacze: Cyclovac, Husky czy Beam Electrolux będą jednak działały dobrze, zarówno z krótkim wężem, jak i z dłuższym.

Przechowywanie węża

Niestety długi wąż może być kłopotliwy w przechowywaniu, ze względu na swoją objętość po zwinięciu. Warto przygotować sobie odpowiednio duże miejsce, gdzie z łatwością można go włożyć. Dobrze będzie, jeśli ulokujemy go gdzieś, gdzie będziemy sięgać jedynie po niego. Czy szafa jest dobrym pomysłem? Często otwierana może sprawić, że wąż przy każdym otwarciu będzie nam wypadał. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest więc trzymanie go na przykład w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym.

Alternatywa – system Hide-a-Hose

Ciekawą alternatywą dla konieczności przechowywania węża w ustronnym miejscu jest wąż wyciągany ze ściany. Po wyciągnięciu go z gniazda ssącego, blokujemy na optymalnej dla nas długości i rozpoczynamy sprzątanie. Po jego zakończeniu i odblokowaniu mechanizmu, ciśnienie wytworzone przez jednostkę centralną samo wciągnie w gniazdo całego węża.

Akcesoria do odkurzaczy centralnych – co najlepsze dla węża

Dużą zaletą takiej instalacji jest fakt, że nie musimy ciągnąć za sobą ciężkiej maszyny na kółkach, która często wjeżdża w ściany i meble, obijając je. Wąż jest zdecydowanie bardziej dla nich przyjazny, jednak dodatkowo można oblec go specjalnymi amortyzującymi pokrowcami. Jeśli kiedyś uznamy, że nasz wąż jest za krótki – wówczas możemy także dokupić dodatkową przedłużkę.

Naprawa odkurzaczy centralnych – co w przypadku awarii węża

Choć wąż jest wykonany z trwałego materiału, zdarza się, że pod wpływem zagięć pęka. Nieszczelność z łatwością zauważymy po spadku ciśnienia oraz niedokładnym sprzątaniu (po uprzednim sprawdzeniu czy przepełniony nie jest worek lub filtr). Niewielkie pęknięcia możemy naprawić sami, jednak nie zawsze efekt okaże się trwały. Czasem warto po prostu wymienić go na nowszy model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *