Rury do odkurzacza centralnego to bardzo istotny, chociaż niewidoczny dla oka, element całej instalacji, której zadaniem jest usprawnienie i ułatwienie nam codziennego życia. Rozważenie ich rozmieszczenie to z reguły pierwszy etap pracy. Musimy bowiem wybrać, ilu elementowy montażowy zestaw do odkurzacza centralnego będzie konieczny dla naszej instalacji. Co powinniście wiedzieć o rurach? Odpowiedzi szukajcie w naszym tekście!

Kładź rury do odkurzacza centralnego w trakcie budowy

Tak jak wspominaliśmy, warto zaplanować rozkład rur zdecydowanie wcześniej. Dobrze jest, jeśli umieścimy je także na planie architektonicznym domu, co sprawi, że nawet przy przyszłych remontach po kilkunastu latach, będziemy wiedzieć, gdzie one się znajdują. W ścianach musimy zamontować gniazda ssące, których musi być jak najmniej, a dostęp do nich powinien być jak najlepszy. Samą instalację złożoną z rur PVC najlepiej położyć już w początkowym etapie budowy domu – po tynkach, ale jeszcze przed wyłożeniem ocieplenia i wylaniem posadzki. Powinna być ona jak najkrótsza oraz możliwie najprostsza, bez niepotrzebnych ostrych zakrętów. Jedynym ostrym kolankiem może być to znajdujące się bezpośrednio za gniazdem ssącym. Nie pozwala ono na przeciśnięcie się większych lub długich przedmiotów, do których w takim przypadku będziemy mieć także łatwy dostęp. Pozostałe z kolei muszą mieć łagodniejsza załamania, a trójniki być ustawione zgodnie z kierunkiem zasysanego powietrza.

Kto powinien zakładać instalację?

Tak naprawdę każda osoba z zacięciem technicznym będzie mogła to zrobić, jednak nie zawsze efekt może być satysfakcjonujący. Warto zwrócić się o pomoc do monterów polecanych przez producenta, którzy znają na wylot nasz odkurzacz centralny. Electrolux, Husky czy CycloVac – marek na rynku jest sporo. Jeśli więc wiemy jaki produkt kupujemy, z łatwością znajdziemy odpowiednią osobę.

Czy jednostkę centralną należy kupić od razu?

To pytanie zadają sobie na pewno osoby chcące ograniczyć koszty związane z budową domu, które i tak są bardzo wysokie. Zakup jednostki ssącej może oczywiście poczekać – najważniejsze w pierwszym etapie jest położenie rur, które mamy już za sobą. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o akcesoria do odkurzacza centralnego. Dobrze w momencie wyboru montera znać przynajmniej markę, której produkt w przyszłości będziemy chcieli zakupić, jednak z oczywistych względów nie jest to konieczne. Poprawnie przygotowana instalacja, a następnie odpowiednio dobrana moc – to powinno wystarczyć, abyśmy w przyszłości skutecznie korzystali z dobrodziejstw odkurzacza centralnego.

Rury do odkurzacza w gotowym domu

Nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań, aby zamontować instalację w istniejącym budynku. Należy jednak odpowiednio ukryć rury, aby nie były przeszkodą podczas codziennego życia, a także nie psuły wyglądu domostwa. Koszt takiej instalacji będzie również wyższy, niż podczas przygotowania jej podstaw na początkowym etapie budowy.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *