Salon w stylu angielskim to marzenie wielu osób. Nowoczesne wnętrze salonu przestało być tak modne, jak było jeszcze kilka lat temu. Teraz do łask powróciły meble stylizowane na starsze, niż są w rzeczywistości, duże, welurowe kanapy i biblioteczki rodem z lat dwudziestych dziewiętnastego wieku. Czytając ten opis narodził Ci się w głowie pomysł na pokój? Nic dziwnego! Często zmiany wnętrzarskie nie kosztują dużo, a potrafią całkowicie odmienić przestrzeń. Masz dość patrzenia na dotychczasowy salon?

Czym charakteryzuje się salon w stylu angielskim?

Salon angielski kojarzy się przede wszystkim z ciemnymi pomieszczeniami pełnymi papierosowego dymu, książek i dżentelmenów w garniturach grających w pokera. Salon w stylu angielskim charakteryzuje się nostalgią i odrobiną ekstrawagancji. Nie każdy czuje się dobrze w takim pomieszczeniu – bez wątpienia styl angielski nie należy do lekkich, może przytłaczać ciemnymi kolorami i charakternymi materiałami. Kanapy w stylu angielskim często są wykonane z weluru lub prawdziwej skóry, która może wyglądać dość topornie, ale idealnie wpasowuje się w stylistykę całego pomieszczenia.

Styl angielski każdy interpretuje inaczej – to pojęcia bardzo szerokie. Można uznać za styl angielski także luksusowe pomieszczenia z kryształowymi żyrandolami i błyszczącą posadzką, ale także „babcine” kompozycje pokoi w kwieciste tapety z drewnianymi fotelami bujanymi. Styl angielski to także styl cottage, czyli ta sielankowa i romantyczna jego wersja, która wciąż kojarzy się z wnętrzami prosto wyjętymi z książek Jane Austin. Najczęściej jednak styl angielski to coś związanego z elegancką, bogato zdobioną wiktoriańską posiadłością, czyli pomieszczenie, które zatrzymało się w czasie.

Dlaczego styl angielski? Bo Anglicy kochają ekstrawagancję, elegancję i królową Brytyjską! Wchodząc do pomieszczenia w stylu angielskim możemy poczuć się jak damy, które spotykają się na podwieczorek w wykwintnych strojach.

Dlaczego salon?

Gdy mówimy o stylu angielskim, na myśli mamy przede wszystkim salon. To dlatego, że głównym i najbardziej rzucającym się w oczy elementem stylu angielskiego jest kanapa. Często bardzo duża, pikowana bądź nie, welurowa, skórzana, ciężka, nadająca wnętrzu charakteru. To do kanapy najczęściej dobiera się wszystkie inne dodatki związane ze stylem angielskim. Styl angielski to przede wszystkim głębokie i przygaszone odcienie, takie jak brąz, szmaragdowa zieleń czy winne bordo. W nowoczesnych salonach w stylu angielskim możemy się jednak spotkać z kolorystyką beżową i szarą. Anglicy nie są minimalistami, dlatego styl angielski to również dodatki. Przede wszystkim książki – najlepiej te stare, zakurzone, ciężkie, pamiętające jeszcze dotyk palców naszych dziadków. Styl angielski lubi również starodawne wazy, ozdoby, dekoracje. Nie wszystko musi pozornie do siebie pasować, ale później – wszystko tworzy spójną i elegancką całość.