Szukasz idealnej spawarki do domu i nie jesteś pewny na jaki sprzęt się zdecydować? Jeśli nie należysz do znawców metod spawalniczych i dopiero rozpoczynasz przygody z elektrodami, ten artykuł z pewnością jest dla Ciebie! Dowiedz się czym różnią się dwie popularne metody spawania – MMA oraz MIG/MAG. Dzięki temu o wiele łatwiej zdecydujesz czy lepsze dla Ciebie będą spawarki elektrodowe MMA czy migomaty! 

Spawanie metodą MMA – na czym polega? 

Na wstępie warto zaznaczyć, że chociaż najpopularniejsza obecnie metoda spawania to MIG/MAG, najstarszą i najbardziej wielofunkcyjną jest właśnie metoda MMA – Manual Arc Welding. Technikę tę nazywamy również spawaniem z użyciem elektrody otulonej. Po zajarzeniu łuku przez potarcie o materiał spawalniczy elektroda zaczyna się topić a poddana wysokiej temperaturze otulina wydziela gazy osłaniające łuk przed działaniem tlenu. Krople spływające z topniejącej elektrody tworzą jeziorko spawalnicze. Gdy metal skrzepnie, na jego ,,tafli” stworzy się żużel który trzeba samodzielnie usunąć. Spawanie metodą MMA nie jest proste szczególnie dla spawacza, który wcześniej miał do czynienia wyłącznie ze spawaniem przy użyciu elektrody nietopliwej. Jeśli chodzi o MMA, trzeba pilnować, by skracająca się w miarę topnienia elektroda stale pozostawała w odpowiedniej odległości od materiału spawanego, a więc delikatnie i z wyczuciem ją przybliżać. Chwila nieuwagi i całe spojenie może wymknąć się spod kontroli! Nie trzeba się jednak zniechęcać! Metoda MMA stwarza tak wiele możliwości, że warto się w niej wyspecjalizować – po prostu potrzeba do tego praktyki! 

Spawanie metodą MIG/MAG – na czym polega? 

Najpopularniejsza obecnie metoda MIG/MAG to w istocie… dwie metody! Metoda MIG wykorzystuje do osłony łuku gazy obojętne chemicznie a MAG aktywne. Kwestia doboru metody zależy od metalu spawanego i jego fizyczno-chemicznych ,,potrzeb”. Spawarki MIG/MAG obsługują obie te metody gwarantując wielofunkcyjność. 

Spawanie MIG/MAG nie wykorzystuje topiących się elektrod i otulin wydzielających gazy osłaniające. W przypadku tych metod w ruch idzie elektroda nietopliwa a tym co będzie się topić jest drut spawalniczy. Dobór drutu zależy od spawanego metalu – przyjmuje się, że na spojenie powinniśmy używać elektrody topliwej o jakości metalu wyższej niż spawany materiał, bo to gwarantuje solidność spawu. Gaz osłaniający łuk dobiera się osobno, także zgodnie z ,,potrzebami” naszego materiału spawanego. Nasza spawarka – migomat będzie miarowo podawać drut do stopienia, a my musimy sie skupic tylko na prowadzeniu elektrody po linii planowanego spojenia. Tutaj nie mamy do czynienia z elektrodą spawalniczą zmieniającą długość, więc spawanie MIG/MAG można uznać za nieco prostsze dla niewprawionej ręki. Aby jednak spawanie było znacznie prostsze, należy zainwestować w odpowiedni sprzęt. Wiele rodzajów spawarek możesz znaleźć na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet.

Spawarki elektrodowe MMA a migomaty – różnice 

Jak łatwo się domyślić, migomaty i spawarki MMA będą się kluczowo różniły. Czym dokładnie? 

Spawarka MMA nie będzie miała przyłączenia jej do butli z gazem osłonowym. Gaz jest w otulinach elektrody topliwej wykorzystywanej do spawania, nie ma więc potrzeby, by spawarka elektrodowa MMA potrzebowała przewodu gazowego. Spawarki elektrodowe MMA nie będą także miały podajnika drutu – elektrody topliwej. Są zamiast tego wyposażone w uchwyty do mocowania elektrody z otuleniem. 

Oczywiście różnice między spawarkami MMA i migomatami nie są dzisiaj żadną nienaruszalną regułą. Producenci sprzętu tego typu nie stronią od projektowania nowoczesnych spawarek wielofunkcyjnych umożliwiających pracę różnymi metodami. Podobnie jest z dodatkowymi funkcjami stabilizującymi łuk, zapobiegającymi sklejeniu materiału spawalniczego z elektrodą czy usprawniającymi zajarzenie łuku – wybór sprzętu z nowoczesnymi udogodnieniami jest ogromny. 

Jaką metodę spawania i spawarkę wybrać? Wszystko zależy od zastosowań i umiejętności. Wybieranie spawarki i samych metod spawalniczych to temat na książkę! Dwie zasady są jednak uniwersalne – zawsze stawiajmy na sprzęt najwyższej jakości, nie starając się za wszelką cenę oszczędzać. Druga reguła – dokładnie czytajmy specyfikacje sprzętu załączone przez producenta a w razie wątpliwości nie wahajmy się zadawać pytań obsłudze sklepu!

Jesteś ciekaw jakie jeszcze możliwości dadzą Ci migomaty? Dowiesz się tego, czytając artykuł na: https://www.mojewirtualnemiasto.pl/2021/07/14/migomaty-inwertorowe-jak-sa-zbudowane-i-jak-dzialaja/!