Stare Miasto Krakowa to miejsce, które jako pierwsze powinniśmy odwiedzić będąc w Krakowie, ponieważ to właśnie tam znajduje się kilka najważniejszych zabytków. Jednak, które z nich są najciekawsze i w jakim rejonie Starego Miasta możemy je spotkać?

Rynek Główny – centralny punkt turystyczny

Rynek Główny to pierwsze miejsce, do którego kierują się turyści. To właśnie tam znajduje się Kościół Mariacki, z którego o pełnych godzinach można usłyszeć hejnał mariacki. Ponadto, będąc na Rynku Głównym warto odwiedzić jego Podziemia, gdzie spotykamy się z historią średniowiecznego Krakowa. Zwiedzając Podziemia Rynku, warto wcześniej odwiedzić Sukiennice, czyli miejsce z XIII wieku, w którym to obecnie możemy zaopatrzyć się w ręcznie wykonane pamiątki.

W centralnym punkcie Rynku znajduje się pomnik Adama Mickiewicza z 1898 roku. W jego okolicach umiejscowiona jest wieża ratuszowa, będąca jedyną pozostałością po dawnym ratuszu miejskim. Ze względu na wartość historyczną warto zobaczyć także Kościół św. Wojciecha, w którym to po raz ostatni św. Wojciech wygłosił kazania przed wyruszeniem do Prus.

Brama Floriańska, Barbakan, Muzeum Matejki – ulica Floriańska

Ulica Floriańska dawniej była jedyną drogą prowadzącą do miasta od strony północnej. Możemy spotkać na niej fortyfikację obronną z czasów średniowiecza, określaną jako „Barbakan”. Nieopodal wartym odwiedzenia jest Kościół Pijarów, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych kościołów w Krakowie. Będąc na ulicy Floriańskiej nie można zapomnieć o Muzeum Matejki, w którym to możemy podziwiać wystawę jego obrazów i prywatnych pamiątek. Wartym uwagi jest także Muzeum Farmacji, które pokazuje jak wyglądały apteki w dawnych czasach.

Muzeum Czartoryskich, Kościół św. Jana Chrzciciela – ulica św. Jana

Zwiedzając krakowski Rynek, warto zajrzeć na ulicę św. Jana. To właśnie na niej znajduje się niewielki Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. W środku zobaczymy elementy z XII wieku oraz cudowny obraz Matki Boskiej Wolności. Nieco dalej możemy, a nawet powinniśmy odwiedzić Muzeum Czartoryskich, ponieważ należy ono do jednych z najważniejszych krakowskich muzeów. Obecnie znajdują się tam obrazy dotyczące sztuki sakralnej oraz antycznej. Jednym z nich jest obraz Leonarda da Vinci – Dama z Gronostajem. Biorąc pod uwagę sztukę sakralną, odnosi się do niej obraz Rembrandta – Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem.

Nowoczesny hotel w Centrum Krakowa? Odwiedź Hotel Best Western Kraków Old Town

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *