Podziału wentylatorów możemy dokonać w różny sposób. Głównie dzielimy je pod względem miejsca montażu (np. ścienne, dachowe), ich przeznaczenia (np. do łączenia z odciągami kuchennymi), czy różnic w budowie wirnika (osiowe lub promieniowe). W poniższym artykule skupimy się na ostatnim z wymienionych podziałów. Czym są wentylatory osiowe i promieniowe, a także jakie są między nimi różnice?

Wentylatory osiowe – podstawowe informacje

Wentylatory osiowe wybierane są zwykle przez wzgląd na ich bardzo dużą wydajność. Najczęściej montowane są jako wentylatory sufitowe lub ścienne, ponieważ powietrze ma tam stosunkowo krótką drogę do przebycia. Jest to istotne ze względu na ich specyficzną budowę. Najlepiej sprawdzą się w miejscach nietoksycznych i niepalnych, o średniej wielkości czyli np. w łazienkach czy małych sklepach.

Wentylatory osiowe również możemy między sobą podzielić. Ze względu na sposób montażu, kierunek przepływu powietrza, czynnik przetłaczany, a także obroty. W pierwszej grupie wyróżniamy wentylatory kanałowe i wentylatory ścienne. W drugiej grupie dzielimy je na wywiewne i nawiewne, a także wentylatory jednoobiegowe oraz wieloobiegowe. W trzeciej natomiast występują wentylatory standardowe, oddymiające, odporne na wysoką temperaturę oraz przeciwwybuchowe.

Wentylatory promieniowe – podstawowe informacje

Wentylatory promieniowe są równie popularnym wyborem co osiowe. Montowane głównie jako element kanałów wentylacyjnych. Są o wiele bardziej wydajne niż wspomniane wyżej osiowe, jednak pracują o wiele głośniej. Powietrze zmienia kierunek o 90 stopni, dzięki czemu efekt odśrodkowy zwiększa ciśnienie i moc wentylatora. Wykorzystywane przede wszystkim w różnych gałęziach przemysłu, np. w wielkich halach.

Wentylatory promieniowe, tak jak w przypadku wentylatorów osiowych, również możemy podzielić na podgrupy, np. sposób montażu. Wyróżniamy przede wszystkim wentylatory dachowe, transportowe i przeciwwybuchowe, które montowane są najczęściej w miejscach zagrożonych wybuchem. Występują także wentylatory promieniowe poprzeczne, które najlepiej sprawdzają się w urządzeniach klimatyzacyjnych i chłodniczych.

Zastanawiasz się nad ogrodzeniem swojej posesji? Sprawdź ten artykuł: Siatka zgrzewana – co warto o niej wiedzieć? 

W jakiej sytuacji lepiej sprawdzą się wentylatory osiowe, a w jakiej promieniowe?

Zarówno wentylatory osiowe, jak i promieniowe mają wiele zastosowań. Te pierwsze stosuje się najczęściej w pomieszczeniach małych i średnich, np. w domach (kuchnie, łazienki), biurach, małych sklepach, a także w urządzeniach elektronicznych czy chłodnicach samochodowych. Najlepiej sprawdzą się jako elementy systemów grzewczych lub chłodniczych.

Wentylatory promieniowe natomiast, możemy spotkać najczęściej w wielkich halach i magazynach czy warsztatach. Stosowane głównie w maszynach chłodniczych i urządzeniach klimatyzacyjnych, a także w transporcie substancji sypkich, czy wentylacji ogromnych pomieszczeń przemysłowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *