Odkąd w czasach przedchrześcijańskich pojawiła się śruba, narzędzia ręczne do jej wygodnej i szybkiej obsługi były coraz doskonalsze, aż w końcu w średniowieczu pojawił się klasyczny śrubokręt. Do dziś śrubokręt jest niezastąpiony przy drobnych pracach domowych, jak również przy obróbce drewna, forniru i innych miękkich materiałów.

Jednak wraz z pojawieniem się elektronarzędzi pod koniec XIX i na początku XX wieku, wiele typów wiertarek posiadało również funkcję wkrętarki, tworząc wszechstronne narzędzie, które jest obecnie szeroko stosowane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.

Co to jest elektryczna wkrętarka akumulatorowa i przewodowa?

Po pierwsze, nie powinniśmy kojarzyć pojęcia „elektryczny” z potrzebą posiadania gniazdka elektrycznego, ale raczej z narzędziami, które działają dzięki energii, dostarczanej przez prąd lub przez baterię. Jeśli zależy wam na zgłębieniu wiedzy na temat takich sprzętów, warto odwiedzić portal https://www.gorlice.info.pl/. My wróćmy natomiast do naszej wkrętarki.

Wkrętarka elektryczna jest narzędziem zaprojektowanym do specyficznego zadania jakim jest dokręcanie lub odkręcanie śrub o różnych zastosowaniach. W pewnym sensie jest to narzędzie specjalistyczne, ponieważ jego wysoka prędkość obrotowa sprawia, że jest niepraktyczne do stosowania jako wiertarka, a niski moment obrotowy sprawia, że nie nadaje się do ciężkich prac. O wiele lepiej sprawdzi się w przypadku prac domowych. Wskazówki na ten temat z pewnością znajdziecie na stronie Wnętrza dla Ciebie. Użycie wkrętarki elektrycznej jest ograniczone zatem do:

  • Montażu i demontażu sprzętu elektronicznego oraz różnych przedmiotów mocowanych za pomocą śrub.
  • Wstawianie i wykręcanie wkrętów w nawierconych otworach w drewnie i innych miękkich materiałach.

Wkrętarka elektryczna – charakterystyka sprzętu

Końcówki wkrętarki są umieszczone w ¼ calowej rurze sześciokątnej, która często jest namagnesowana i są szybko wymieniane poprzez wyjęcie jednej i włożenie drugiej. Oprócz końcówek z różnymi rodzajami główek można stosować również inne narzędzia o profilu sześciokątnym, jak np. klucze nasadowe do dokręcania i odkręcania nakrętek.

Wkrętarka może również zawierać przycisk lub spust, który zatrzymuje się po zwolnieniu, a większość tych narzędzi posiada przełącznik do aktywacji funkcji odwracalnej, tj. wkręcania lub wykręcania, w zależności od przypadku.

Rodzaje wkrętarek elektrycznych

Elektryczne wkrętarki mogą być bezprzewodowe lub przewodowe. Bezprzewodowe posiadają wewnętrzną baterię zainstalowaną na spodzie urządzenia. Wykorzystanie części wewnętrznej przestrzeni obudowy na akumulator zmniejsza przestrzeń dostępną dla silnika. Dlatego maksymalny moment obrotowy, jaki mogą wytworzyć wkrętarki akumulatorowe jest zwykle niższy niż w przypadku ich przewodowych odpowiedników, ale nadal są one wydajne.

Z drugiej strony, wkrętaki elektryczne przewodowe są podłączane do gniazdka elektrycznego, podobnie jak spawarki, o których pisaliśmy w artykule https://www.apartamentydomlux.pl/uncategorized/cykl-pracy-spawarki-dlaczego-warto-zwrocic-na-to-uwage/, i zazwyczaj używa się ich na stole warsztatowym. Są to narzędzia przemysłowe i tak też są skonstruowane, dlatego oferują wyższy moment obrotowy i są droższe niż narzędzia akumulatorowe.