Budowa domu wymaga szeregu ważnych i przemyślanych decyzji. Każda z nich będzie mieć bowiem wpływ nie tylko na stan naszych finansów, ale również trwałość budynku, komfort mieszkania i koszty eksploatacji. Jeden z kluczowych wyborów dotyczy materiałów budowlanych, których użyjemy do wznoszenia ścian i stropów. To od nich w dużym stopniu będzie zależeć tempo prac przy wznoszeniu budynku, a w przyszłości rachunki za energię.
Materiały do budowy ścian: Ytong i cegły silikatowe
Jednym z materiałów używanych do budowy ścian, które w ostatnich latach zyskują popularność, są produkowane z surowców naturalnych silikaty. Powstają z piasku, wapna i wody, bez sztucznych domieszek. Bloczki i cegły silikatowe nadają się zarówno do murowania ścian nośnych, jak i działowych. Wyróżniają się dużą gęstością, dzięki czemu wznoszone z nich ściany nie muszą być zbyt grube. Kolejna cecha charakterystyczna silikatów to spora waga, przez co proces budowy może być nieco dłuższy niż w przypadku innych materiałów. Silikaty wymagają również docieplenia, trzeba będzie więc zaopatrzyć się w styropian fundamentowy oraz ten przeznaczony na wyższe warstwy ścian. Bloczki silikatowe zapewniają natomiast świetną izolację akustyczną.
Lepsze właściwości termoizolacyjne posiada beton komórkowy. Wyróżnia się niską gęstością oraz stosunkowo niewielką wagą. Powstaje poprzez wprowadzenie do cementowej mieszanki powietrza, czemu zawdzięcza porowatą strukturę. Dzięki temu, że dobrze izoluje, można z niego wznosić ściany jednowarstwowe. Najczęściej używa się do tego bloczków Ytong z betonu komórkowego. Mogą mieć one duże wymiary, dlatego do budowy ściany potrzeba ich relatywnie niewiele. Beton komórkowy jest również dosyć kruchy, dlatego łatwo w nim wiercić. Z tego powodu ma jednak mniejszą wytrzymałość na ściskanie.
Trzeci rodzaj wciąż popularnych w Polsce materiałów budowlanych to elementy ceramiczne, czyli cegły i pustaki. Dzielą się na materiały pełne lub drążone. Do wznoszenia ścian częściej wykorzystywane są obecnie pustaki. Cenione są zwłaszcza pustaki poryzowane, które zapewniają dobrą izolację budynku, lepszą niż w przypadku pełnych elementów. Nie trzeba ich więc dodatkowo docieplać. Można z nich wznosić budowle z kilkoma kondygnacjami.
Z czego budować stropy? Płyty stropowe i stropy gęstożebrowe
Do wykonania stropów również może posłużyć beton komórkowy. Zbrojone płyty stropowe Ytong są wytrzymałe, odznaczają się również dobrą odpornością ogniową. Są także stosunkowo lekkie – nadają się zarówno do budynków mieszkalnych, jak i obiektów handlowych. Ich atut to także szybki montaż. Utrudnieniem może być jednak konieczność zastosowania do tego typu prac dźwigu.
Ciężkiego sprzętu nie potrzeba do wykonywania stropów gęstożebrowych, wśród których najpopularniejsze są stropy Teriva. Tworzy się je ze stalowo-betonowych belek oraz pustaków, które są zalewane betonem. To rozwiązanie zapewniające dobrą izolacyjność akustyczną. Stropy gęstożebrowe są jednym z najpopularniejszych materiałów wybieranych przy murowaniu domów jednorodzinnych.
Dobrą izolację termiczną zapewniają natomiast stropy drewniane. Obecnie są coraz rzadziej stosowane, między innymi dlatego, że są łatwopalne oraz podatne na zniszczenia spowodowane procesami biologicznymi. Wciąż można je jednak znaleźć w budynkach drewnianych – są tańsze od stropów betonowych, lekkie, a do tego łatwo je zamontować.