Bolą Cię nogi i kręgosłup, ponieważ każdego dnia prasujesz stertę prania małym żelazkiem parowym? Jest na to doskonałe rozwiązanie. Żelazko ze stacją parową znacznie przyspieszy tę uciążliwą czynność, a na dodatek wszystkie ubrania będą lepiej wyprasowane niż dotychczas. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, gdy kupujemy żelazka systemowe.

Żelazko z generatorem pary – charakterystyka

Całość działa właściwie tak samo, jak klasyczne żelazko, zbudowane jest jednak z dwóch części: bazy oraz prasującej stopy. Takie urządzenie gwarantuje jednak zdecydowanie większe ciśnienie pary, dlatego materiał jest bardziej nawilżony i ogrzany, a tym samym łatwiej go wyprasować. Samo żelazko jest także zdecydowanie lżejsze, bowiem woda znajduje się w bojlerze, który odpowiada za wytwarzanie pary. Zbiorniki są bardzo duże, większość napełnia się przed rozpoczęciem pracy i nie trzeba ich dodatkowo uzupełniać, choć niektóre modele gwarantują i taką możliwość. W przeciwieństwie do zwykłego żelazka, nie trzeba tego robić ustawicznie.

Żelazko ze stacją parową – najważniejsze elementy

Im wyższe ciśnienie, tym dokładniejsze będzie prasowanie. Większość dostępnych na rynku urządzeń wyrzuca parę pod ciśnieniem od trzech do ośmiu barów. Sprawdźcie także, w którym miejscu znajduje się wytwornica pary – większość jest połączona z żelazkiem za pomocą kabla, ale są też takie, które posiadają małą wbudowaną wytwornicę.

Istotnym elementem jest także to, ile tej pary stacja jest w stanie wytworzyć. Średnio jest to od 35 gramów pary na minutę do 150. Standardem jest także funkcja umożliwiająca dodatkowy wyrzut pary, aby zwilżyć tkaninę w konkretnym miejscu. Może to być aż 600 gramów na minutę. Od mocy zależy czas, w którym nagrzewa się urządzenie. Waha się ona od 950 aż do 3100 watów. Standardowo pełne przygotowanie do działania od momentu włączenia trwa około dwie minuty.

Im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba go napełniać. Na pewno nie trzeba tego robić w trakcie pracy. Z reguły ma on pojemność od 1,5 do 2,5 litra. Wyciekaniu wody podczas prasowania w niskiej temperaturze zapobiega funkcja blokady kapania, która odcina dopływającą wodę, gdy ta osiąga temperaturę odpowiednią dla delikatnej tkaniny. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których wykonane są stopy prasujące. Wyróżnić można stalowe, teflonowe, emaliowane, szklane, szafirowe czy grafitowe. Komfort pracy, także w pionie, zapewnia długi kabel, potrafiący sięgać aż do dwóch metrów.

Żelazka systemowe – jakie mają wady i zalety

Dzięki zastosowaniu pary pod wyższym ciśnieniem, ryzyko zniszczenia tkaniny prasowanej przez żelazka systemowe zmniejsza się, a ubrania dłużej zachowują swój pierwotny wygląd. Sama czynność jest zdecydowanie szybsza, a dodatkowo bardziej efektywna, łatwiej wygładzić trudno dostępne miejsca. Krótsze prasowanie to także większa oszczędność energii elektrycznej. Oczywiście wyższy jest pobór mocy, jednak bilans wychodzi zdecydowanie na korzyść żelazek z generatorem pary. Wadą takiego rozwiązania może być natomiast cena wyższa od klasycznego żelazka.

Odpowiadając na tytułowe pytanie, jakie żelazko z generatorem pary wybrać, należy powiedzieć, że musi być ono wydajne, mocne oraz posiadać duży zbiornik na wodę. Dobrze jest, gdy zostało wyposażone w dodatkowe funkcje: sztyft przeciwwapienny pozwalający oczyszczać kamień, auto-off, czyli automatyczne wyłączanie nieużywanego urządzenia czy alarm niskiego poziomu wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *